Rada pro tento den - 25.7.

25. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali rady, které užitkové rostliny můžeme pěstovat spolu, protože se dobře snášejí, a naopak které bychom spolu pěstovat neměli, protože se nesnášejí.

Celer
Vyhovuje mu sousedství keřového hrachu, keřového fazolu a podzimního pórku. Srdíčka rostlin se doporučuje několikrát postříkat nálevem z kopřiv proti larvám pochmurnatky.

Červená řepa
Dobře se jí daří v blízkosti cibule, keřových fazolí nebo kedluben - tyto zeleniny podporují jejich růst. Někdy se u červené řepy objevuje háďátko - odpudí jej aksamitník vzpřímený.

Fazole
Nikdy je nesázíme do sousedství cibule, šalotky, česneku a gladiol. Keříčkové fazole mají rády za sousedy celer, jahody, mrkev nebo květák. Poblíž fazolí nesázíme fenykl, neboť jeden druhému zastavují růst. Než fazole zasejeme, namočíme je na chvíli do rostlinného oleje - předejdeme tak jejich napadení plísněmi.

Hrách
Růst raného typu hrachu můžeme podpořit tím, že mezi něj nasázíme bulvový celer. Dobrým sousedem je také mrkev, okurky, hlávkový salát a zelí. Hrách by se nikdy neměl hnojit dusíkem, sám jím obohacuje půdu v dostatečném množství. Větší množství dusíku totiž snižuje odolnost hrachu vůči škůdcům a chorobám.

Spustit audio