Rada pro tento den - 25.7.
Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali rady, které užitkové rostliny můžeme pěstovat spolu, protože se dobře snášejí, a naopak které bychom spolu pěstovat neměli, protože se nesnášejí.
Celer
Vyhovuje mu sousedství keřového hrachu, keřového fazolu a podzimního pórku. Srdíčka rostlin se doporučuje několikrát postříkat nálevem z kopřiv proti larvám pochmurnatky.
Červená řepa
Dobře se jí daří v blízkosti cibule, keřových fazolí nebo kedluben - tyto zeleniny podporují jejich růst. Někdy se u červené řepy objevuje háďátko - odpudí jej aksamitník vzpřímený.
Fazole
Nikdy je nesázíme do sousedství cibule, šalotky, česneku a gladiol. Keříčkové fazole mají rády za sousedy celer, jahody, mrkev nebo květák. Poblíž fazolí nesázíme fenykl, neboť jeden druhému zastavují růst. Než fazole zasejeme, namočíme je na chvíli do rostlinného oleje - předejdeme tak jejich napadení plísněmi.
Hrách
Růst raného typu hrachu můžeme podpořit tím, že mezi něj nasázíme bulvový celer. Dobrým sousedem je také mrkev, okurky, hlávkový salát a zelí. Hrách by se nikdy neměl hnojit dusíkem, sám jím obohacuje půdu v dostatečném množství. Větší množství dusíku totiž snižuje odolnost hrachu vůči škůdcům a chorobám.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.