Rada pro tento den - 25.6.

25. červen 2009

Z červnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady inženýra Jana Kopřivy, jak se na zahradě vypořádat se slimáky. Kromě nejrůznějších speciální prostředků, které nabízejí obchody, existuje celá řada lidových metod, které mají své opodstatnění.

Rozhodně se třeba vyplatí vysít kolem záhonů ohraničující pásy z hořčice, lichořeřišnice, šalvěje nebo yzopu. Tyto rostliny totiž vytvářejí éterické oleje a vonné látky, které pravděpodobně slimáci nesnášejí. Zajímavá je i metoda mulčování listy kapradin nebo rajčat. I zde se jako hlavní zbraň proti slimákům uplatňuje silný zápach. Pozor ale na příliš silnou vrstvu mulče, kde by mohl ve vlhké temnotě vzniknout pravý plží ráj! Přirozené překážky je možné vytvářet z kamenné moučky, vápna nebo dřevěného popela. Kamennou moučkou můžeme poprášit i listy. Tyto ostré látky nutí plže vyhnout se jim. Prostředky ovšem působí jen za suchého počasí. Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky. Plže odradí i jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo roztlučené vaječné skořápky. Další možností jsou suché piliny, které se již odedávna sypou jako silný ochranný val kolem jiřin a fazolí. Dobře známé je také použití kuchyňské soli. Posolený plzák se jednoduše rozloží. Tento způsob ale není vhodný pro pěstební záhony, do skleníků, fóliovníků či na trávník, protože způsobí silné zasolení půdy, kterého se budeme velice těžko a zdlouhavě zbavovat. Čeští zahrádkáři, ve snaze ušetřit, sypou na místa soustředění plzáků podrcený suchý líh nebo podpalovač Pepo - obojí má stejnou účinnost jako komerčně prodávané speciální návnady, je jen otázkou, zda opravdu ušetříme. Z prodávaných prostředků proti plzákům jsou účinné parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita prodávané pod obchodním označením Nemaslug. Hlístice ke svému aktivnímu životu potřebují vlhko, proto při suchém počasí rozmístíme po záhonech návnadová prkénka, pod kterými půdu prolijeme a aplikujeme na ni hlístice. Plzáci se pod prkénka stahují a hlístice je zde nemilosrdně napadají. Poprvé přípravek použijeme v první polovině vegetace při teplotě půdy 5-28 0C. Významná je ale také druhá dávka koncem léta. Ta likviduje mladou generaci plžů, kteří by jinak přezimovali. Obavy, že hlístice napadnou člověka, domácí zvířata či ježky, jsou zbytečné, napadají výhradně měkkýše.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.