Rada pro tento den - 25.5.

25. květen 2009
Rada pro tento den

Z květnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Věry Drábkové pěstitelům. Například Marie Svozilová ze Šternberka pěstuje gardenii, které černají a opadávají nasazená poupata květů. Ráda by věděla, co proti tomu dělat.

Gardenie (Gardenia jasminoides) vyžaduje zejména vyšší vlhkost vzduchu, takže ji můžete i rosit, ale pozor - nikoliv v době, kdy nasazuje poupata. Jejich opad může být způsoben nejen příliš suchým ovzduším nebo průvanem, ale také vlivem zplodin ze spotřebičů na zemní plyn. Také může být napadena některým škůdcem - sviluškami nebo mšicemi, které rády napadají především nejmladší části rostliny. Gardenii se daří nejlépe ve skleníku nebo v zimní zahradě, kde po čase může dorůst do značné velikosti.

Další pěstitelka Božena Balcarová ze Staříče má doma velký 2,5 metru vysoký kávovník, který každým rokem vykvete a urodí 3-7 plodů. Poslední tři roky se ale na listech kávovníku dělají hnědé skvrny a listy poté usychají. Pěstitelka kávovník hnojí pravidelně jako ostatní rostliny, které doma pěstuje, a rosí mu listy. Kde je chyba?

Kávovník (Coffea arabica) má u paní Balcarové nepochybně příznivé podmínky a výbornou péči. Popsané poškození listů by nasvědčovalo tomu, že se změnila půda, ve které je kávovník zasazen. Rostlina totiž vyžaduje zeminu kyselé povahy (pH 5,5), a pokud kávovník delší dobu zaléváme vodou i s nepatrným množstvím vápníku, mohou se časem vlastnosti půdy změnit. Je také třeba kontrolovat obsah vápníku v hnojivu, kterým rostlinu pravidelně přihnojujeme. Doporučujeme tedy nejprve odstranit alespoň část povrchu půdy v nádobě (zejména vyskytuje-li se rezavý povlak na jejím okraji) a nahradit ji novou zeminou s přídavkem rašeliny. Poškozené listy také pozorně prohlédneme z obou stran, zda na nich neparazituje nějaký škůdce. Celou rostlinu můžeme také šetrně zakrátit (ztvarovat), což ji povzbudí k novému růstu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.