Rada pro tento den - 24.4.

24. duben 2009

Z dubnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali nápad Zbyňka Kučery z Prahy, jak v nepodsklepeném rodinném domku vybudovat náhradu sklepa pro uchování potravin.

Pan Kučera měl tu výhodu, že při tvorbě projektu domku mohl ovlivnit uspořádání příček, a tak vedle garáže postavili malou místnost - spíž o rozměrech 100x110x230 centimetrů, ve které je po celý rok stálá teplota v rozmezí 12-13 stupňů Celsia. Ale podobnou místnost lze samozřejmě dodatečně zřídit v již existujícím nepodsklepeném domě. Místnost je mezi stropem a podhledem izolována 15cm vrstvou minerální vaty a pod betonovou podlahou 5 cm silným polystyrenem. 15 cm silné stěny z ytongu jsou izolovány 8 cm silným polystyrenem. Přístup do místnosti je dveřmi z kuchyně - dveře jsou z hlediska prostupu tepla nejslabším článkem, proto je bylo nutné dobře utěsnit a zateplit. Stálou teplotu v místnosti pak obstarává chladicí agregát z chladicího boxu s nucenou cirkulací vzduchu. Uvnitř spíže v její horní části je chladicí výměník s ventilátorem. Zvenčí v garáži je pak umístěn kompresor a radiátor rovněž ofukovaný ventilátorem. Uvnitř spíže je dále umístěn prostorový regulátor, který při vzestupu teploty spíná chladicí zařízení a udržuje ve spíži nastavenou teplotu. První sezónu provozu u Kučerů s napětím sledovali, jak agregát zvládne chlazení v létě. Jejich obavy, že při velkých vedrech poběží nepřetržitě, se nenaplnily. Po dvou dnech, kdy se ochladil nejen vzduch, ale i stěny spíže, se provoz stabilizoval a agregát běžel jen třetinu času. Bilanci ještě vylepšilo, když Zbyněk Kučera přerušil tepelný most v podlaze mezi kuchyní a spíží, kudy do chlazeného prostoru vnikalo teplo. V betonové podlaze vyříznul úhlovou bruskou zhruba třícentimetrovou drážku, kterou vyplnil montážní pěnou. Rovněž se nepotvrdily obavy, že se ve spíži bude držet zápach, vysoká vlhkost a budou zde bujet plísně, které vlhkost provázejí. Chladicí výměník totiž funguje jako odvlhčovač vzduchu, na kterém kondenzuje vlhko - je jen třeba pod výměník umístit nádobu na kondenzát s odtokem vody. Pouze v zimě, kdy při velkých mrazech v místnosti klesla teplota pod nastavenou hodnotu a agregát přestal pracovat, vlhkost stoupla a sem tam se objevil ostrůvek plísně. Pomohlo trochu Sava a ujištění kamarádů, že plíseň do každého pořádného sklepa přece patří. Když mrazy opadly, vše se vrátilo k normálu. Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách praha.rozhlas.cz. Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v březnovém časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách praha.rozhlas.cz.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.