Rada pro tento den - 24.12.
Tip na výlet:
Třešť plná betlémů
V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Od Vánoc do začátku února je rádi ukazují každému zájemci. Proslulost třešťských betlémů se začala rodit na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vyřezávání figurek a stavba kulis k betlémskému příběhu nejprve nadchla truhláře, brzy poté tesaře, soukeníky, ševce, krejčí a další zručné řemeslníky a lidi s výtvarným cítěním a šikovnýma rukama. Tvůrci vzájemně sledovali, co má kdo nového. Stávalo, že jeden inspiroval druhého figurkou, kterou vytvořil nebo přivezl odjinud. Vtipně ztvárňovali také osobité obyvatele města: babku s bandaskou, řezníka...
Zhruba dvacítku rodinných třešťských betlémů lze přímo v domácnostech jejich majitelů vidět obvykle od 25. prosince do začátku února. Plánek města s vyznačenými výstavními místy mají připraven v infocentru. Betlémy pro tuto příležitost stavějí v Třešti už od listopadu a potřebné přírodniny pro své expozice shánějí od jara. Mnohé betlémy září barvami díky sušeným květům. Ovce se pasou na šťavnaté louce z mechu. Houbař se vrací z lesa z jedlových větviček. Vinaři sklízejí svěží hrozny - zelené šišky.
Betlémáři mají vyzkoušeno, že například suchý keřík stačí opláchnout a postavit ho do betlému vzhůru nohama jako věrohodný exotický strom, pod nímž se výborně vyjímá slon či velbloud! Kulisy se dají obohatit textilem, fotografií krajiny, malbou, ale i pařezem, samorostem, kamenem, větvemi, plody, chvojím, obilím, travinami aj.
Další tipy na výlety za inspirací najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.