Rada pro tento den - 24.11.
Z posledního čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Stanislava Pelešky, kdy a jak proklestit zahoustlou korunu ovocného stromu.
Zahrádkář, který respektuje zákonitosti růstu a plodnosti ovocných stromů, začne s jejich průklestem až za zelena, dokud je strom olistěn, tedy obvykle po odkvětu v období od května až do konce září. Pokud máme dobrou úrodu na třešních či meruňkách, prořežeme je průklestem až po sklizni. U peckovin řez v zimním období dokonce zvyšuje výskyt klejotoku. Zelený, olistěný strom sice prořezání částečně oslabí, ale oslabení není natolik kritické, aby mu hrozilo, že uhyne. Zbylé letorosty dostanou více světla, dříve nasadí květní pupeny, dříve vykvetou a budou plodit lepší prosluněné ovoce. Zatímco zimní prořezání vede k růstu dřeva, letní řez olistěného stromu podporuje plodnost, což je hlavním účelem pěstování ovocných dřevin. Správným prořezáním bychom měli do koruny stromu především vpustit dostatek světla. Listy jsou pak lépe vybarvené, plody obsahují více cukru a strom daleko lépe odolává mrazům. V podstatě se dá říci, že takové požadavky splňuje pohárovitě-kotlovitý tvar koruny. Pokud máme na zahradě více stromů jednoho druhu - například jabloní, můžeme si sami ověřit platnost uvedených zásad. Menší část stromů prořežeme již nyní před zimou poté, co se zbaví listí. Ostatní pak prořežeme až v létě za zelena (zhruba od května do konce září). Za dva až tři roky pak srovnáme výsledky - není nad vlastní zkušenost!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.