Rada pro tento den - 24. února
Dnes máme pro posluchače radu: "Čím brousit nůžky".
Doma si můžeme nůžky nabrousit díky pomůckám, které se dají poměrně běžně koupit.
Jde například o karborundové kotoučky určené k upnutí do sklíčidla elektrické vrtačky.
Kotoučky jsou na přední straně opatřeny vodicím kroužkem. Často mají zároveň uprostřed drážku pro broušení nožů.
Práce s karborundovými kotoučky je snadná, ale rovnou hranu se podaří zachovat velmi obtížně. Přitom právě zachování rovné hrany je při broušení nůžek důležité. Rovněž je třeba dodržet úhel břitu.
Jinou prodávanou pomůckou je dvojice vidiových břitů, často zasazená do plastu. Bývá však i součástí kapesních nožíků a podobně. Ostří nůžek protahujeme vidiovými břity ručně. Rovnou hranu obvykle nenarušíme, obtížně však dosáhneme dostatečné ostrosti, zejména je–li ostří nůžek již více opotřebené nebo poškozené.
Velmi dobré výsledky broušení se zachováním rovné hrany i úhlu břitu lze dosáhnout diamantovou destičkou. Dá se upevnit k ploché vibrační brusce upnuté do svěráku souběžně s kontrolní lištou svírající s rovinou destičky úhel břitu. K této liště pak přiložíme druhé, nebroušené rameno rozevřených nůžek, a tak snadno kontrolujeme úhel broušeného břitu.
Nůžky lze naostřit také bez pomůcek jednoduchým tažením po hraně skla či porcelánu, případně po skleněné tyčince či po hrdle lahve, a to v poloze, jako bychom do materiálu chtěli střihnout. Nůžky přitom udržovat skloněné blízko úhlu břitu. Funguje to v případě, když ostří není příliš opotřebené, radí čtenář Receptáře Ing. Miroslav Štangl.
Další podrobnosti najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.