Rada pro tento den - 23.7.
Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali tři rostliny, které mohou pomoci léčit onemocnění srdce a cév. Jsou to bělotrn lékařský, čistec lesní a jinan dvoulaločný.
Bělotrn lékařský
je nepřehlédnutelný a velice půvabný bodlák. Stimuluje srdeční sval, přičemž nejprve mírně zvýší krevní tlak, který ale později snižuje. Uplatnění nachází také při zánětech nervů, špatném vedení vzruchů nervovými vlákny a míchou - například po vážných úrazech. Na sklonku léta sbíráme vyzrálá semena, která rozemeleme a připravíme z nich tinkturu. Jak? Léčivé části rostliny co nejvíce rozmělníme a zalijeme koncentrovaným alkoholem tak, aby v něm rostlina byla zcela ponořená. Necháme uležet nejméně čtrnáct dní a během té doby obsah nádoby občas protřepeme. Poté tinkturu přefiltrujeme do uzavíratelné láhve. Tinkturu z bělotrnu užíváme dvakrát až čtyřikrát denně po dvaceti až třiceti kapkách. Pozor! Předávkování může vést ke křečím.
Čistec lesní
je rostlina vydávající poměrně nepříjemný pach, která však pomáhá snižovat vysoký krevní tlak či mírnit psychický neklid. Čistec kromě toho mírně posiluje srdeční sval, staví krvácení z kapilár a zvyšuje nepřirozeně nízkou krevní srážlivost. Tinkturu, která potlačuje nepříjemný pach i chuť byliny, připravujeme z kvetoucí natě sbírané na přelomu června a července. Třikrát až čtyřikrát denně užíváme 20 kapek, nikdy ve větších dávkách, které vyvolávají nevolnost. Tinkturu neužíváme dlouhodobě.
Jinan dvoulaločný
Jinan například rozšiřuje cévy v mozku. Podporuje tedy paměť, předchází náhlým mozkovým příhodám, pomáhá při závratích, hučení v uších či Alzheimerově chorobě. Blahodárný vliv má i na ostatní cévy - snižuje nebezpečí infarktu myokardu, vylaďuje srdeční arytmii. Dále zlepšuje nedostatečné prokrvení končetin. Tinkturu připravujeme z listů sbíraných na jaře a užíváme ji dvakrát až třikrát denně po dvaceti až pětadvaceti kapkách. Pokud nemáme vlastní jinan či svolení některý očesávat, budeme muset vzít zavděk prodávanými preparáty, které ostatně obsahují mnohem více účinných látek, než doma připravené medikamenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.