Rada pro tento den - 23.10.
Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady pro zdraví. Konkrétně, co vše obnáší léčba nepříjemných bércových vředů.
Je to běh na dlouhou trať, který má tři fáze. V první z nich se používá obvaz, který odstraní odumřelou tkáň, z povrchu rány odsaje sekret s choroboplodnými zárodky, ochrání před další infekcí a povzbudí hojení.
I ve druhé fázi se používá speciální krytí, které podporuje tvorbu nové tkáně, dodává potřebnou vlhkost, chrání před vysycháním, před infekcí a mechanickým drážděním.
Třetí fázi se říká epitelizační. Obvaz, který se v této době používá, urychluje buněčné dělení, udržuje vlhkost a tím zabraňuje předčasné tvorbě strupu.
I po přikládání moderních typů pokrytí se končetina musí pravidelně bandážovat elastickým obinadlem. Tento obvaz by se měl přikládat ráno vleže - ještě před svěšením nohou z postele dolů, tedy ještě před tím, než se žilní systém opět naplní. Pozor na správnou techniku! Při samostatném přikládání obvazu by měl být kotník v pravém úhlu k noze. Změna krytí může na přechodnou dobu zhoršit stav rány a zvýšit bolestivost, ale po několika dnech by tyto příznaky měly ustoupit.
Cílem léčby je vznik tzv. granulací čili nově vytvořeného vaziva a cév. Rána postupně zarůstá kůží z okolí.
Nutnou částí léčebného režimu musí být i přiměřená fyzická aktivita, tedy pravidelné procházky a lehčí typ cvičení. Například si během dne alespoň 30x stoupněte na špičky, přehoupněte se ze špičky na patu, dělejte kroužky v kotnících, vleže "jezděte na kole". Výborná je i skutečná jízda na kole.
Další důležité zásady úspěšné léčby:
>> k hojení jsou potřeba kvalitní bílkoviny, tedy mléko, sýry, jogurty, kuřecí a rybí maso, v lékárně jsou k dostání i speciální ochucené směsi
>> dostatečný příjem tekutin - tedy minimálně 1,5 až 2 litry denně, pokud současně trpíte onemocněním ledvin, poraďte se s lékařem
>> pro lepší hojení lékaři doporučují užívat selen, hořčík, vápník a zinek (předem se poraďte se svým lékařem)
>> přiměřená tělesná hmotnost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.