Rada pro tento den - 23.10.

23. říjen 2007
Rada pro tento den

Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak zhotovit kytice ze sušených květin.

Budeme potřebovat vhodnou nádobu, usušené listy, okrasné trávy a květy, pěnu pro suché aranžování (šedý Oazis, zelený je pro mokré aranže z čerstvých květin). Dále hobby řezák, zahradnické nůžky, pistoli na tavné lepidlo, zelené aranžovací drátky (jsou k dostání v květinářstvích) nebo vázací drátky na cívce (seženeme v potřebách pro kutily).

Do nádoby vložíme aranžovací pěnu tak, aby její vršek o několik centimetrů přečníval okraj nádoby. Květiny a listy sestřihneme na výšku asi 15 cm. Kratší stonky dovolí lépe udržovat tvar a rostliny podle zvolené kompozice aranžovat těsněji k sobě. Kytici skládáme od středu, kde bude také její nejvyšší bod. Dokončená kytice by měla být asi dvakrát vyšší a širší, než je nádoba. Pokračujeme od středu a postupně kolem něj přidáváme květy nebo jejich svazky, při práci kytici otáčíme, aby aranžmá bylo vyvážené. Květy střídáme s travami a listy. Nové svazky vždy pevně přitiskneme k předchozím, aby nevznikaly nevzhledné mezery. Postupně zapichujeme stonky stále šikměji (rostliny vykláníme směrem ven) u krajů vodorovně a krajní rostliny zapichujeme do hmoty zezdola směrem nahoru, aby se květy skláněly přes okraj a zakrývaly okraj nádoby.

Sušení rostlin: Rostliny, které nevadnou příliš rychle, sušíme na vzduchu. Rozdělíme je na svazečky a otrháme listy z dolních částí stonků. Na suchém, vzdušném a tmavém místě postavíme svazky stonky dolů do nádob. Nebo je svážeme provázkem a zavěsíme květy dolů. Podle teploty a vlhkosti vzduchu je sušíme nejméně týden. Rostliny můžeme také sušit v silikagelu (bílé krystalky, které vsakují vlhkost. Silikagel zabarvuje rostliny dorůžova a po použití jej lze vysušit v teplé troubě a znovu použít. Skladujeme jej ve vzduchotěsné nádobě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.