Rada pro tento den - 23.1.
Z lednového čísla časopisu Receptář jsme vybrali návod, jak si vyrobit hodiny zdobené technikou americké vitráže. Jde o techniku, při níž nepoužíváme kousky barevného skla, ale pracujeme s olověnou páskou, kterou lepíme na celé sklo.
Vzniklý motiv pak vylepujeme barevnými fóliemi, nebo domalujeme barvami na sklo. Technikou americké vitráže vytvoříme i vzory, kterých bychom v klasické vitráži docílili jen velmi těžko nebo vůbec. Pásku totiž lze snadno ohýbat a nastříhat na požadované rozměry. Tato technika je levnější než klasická vitráž, práce s páskou však vyžaduje opatrnost, protože olovo je jedovaté! K výrobě hodin budeme potřebovat: Hodinové sklo a hodinový strojek s ručičkami Olověnou pásku Barvy a konturovací barvu na sklo Štětce, řezák, nůžky, hladítko, vatové tyčinky Na hodiny použijeme sklo s již zabroušenými okraji. Obrysy skla překreslíme na papír a připravíme si předlohu ve skutečné velikosti. Nezapomeneme zvýraznit čísla. Přitom se fantazii meze nekladou. Můžeme použít secesní i moderní jednoduché motivy. Sklo dobře očistíme a odmastíme. Šířku samolepicí olověné pásky volíme podle velikosti skla - v našem případě jsem na sklo o průměru 23 cm zvolili pásku silnou 3 mm. Pásku buď odstříháváme nůžkami, nebo odřezáváme. Nejprve vytvoříme hlavní motiv a kolem něj umisťujeme další detaily. Ve spojích několika linek pásku vždy sestříhneme a co nejpřesněji přiložíme k již nalepené lince. Místa spojů opatrně zahladíme, aby výsledná "síť" vypadala jako z jednoho kusu. Pásku na sklo silně přimáčkneme hladítkem - např. opačným koncem nůžek. Pozor, olovo je měkké a jsou na něm vidět všechny rýhy. Drobné detaily domalujeme konturou na sklo ve stříbrné barvě a necháme dobře zaschnout. Jednotlivá políčka pak vymalujeme barvami na sklo. Pásku nechtěně přetřenou barvou rychle otřeme hadříkem nebo vatovou tyčinkou. Necháme opět dobře zaschnout. Hotové hodinové sklo podložíme bílým kartonem, aby neprosvítal černý strojek a hodiny sestavíme v následujícím pořadí: strojek, na něj papír, pak hodinové sklo, které zajistíme šroubem a nakonec nasadíme malou a velkou ručičku, které zajistíme čepičkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.