Rada pro tento den - 22.1.

22. leden 2010
Rada pro tento den

Z lednového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Martina Zouna, jak doma pěstovat banánovníky.

Banánovníky tvoří v interiérech výraznou dominantu. Jsou to rostliny větších rozměrů (výška i šířka až několik metrů) a hodí se tedy spíše do skleníků a větších prostor. Speciálně pro pěstování v bytech byly vyšlechtěny i menší plodící druhy a kultivary, které v době plodnosti dosahují výšky 1-1,7 m. Některé čistě okrasné druhy, jejichž plody nejsou vhodné pro konzumaci bývají ještě menší. V domácnostech jsou nejčastěji pěstované banánovníky původem z Číny, zvláště plodící odrůda Dwarf Cavendish dorůstající výšky pouze kolem 100-120 cm. Banánovník svým vzhledem sice připomíná strom, ale jde o bylinu. Její stonek připomínající kmen nedřevnatí a tvoří jej pouze dlouhé listové pochvy. Banánovníky mají pod zemí zásobní hlízový oddenek, ze kterého vyrůstají odnože, z nichž je možné rostlinu množit.
Banánovníky vyžadují na živiny bohatou propustnou půdu - vhodná je kompostová zemina, rašelina a písek v poměru 2:1:1. Hnojíme je pravidelně v týdenních či dvoutýdenních intervalech hnojivem pro zelené pokojové rostliny. Banánovníky také potřebují často zalévat, protože jejich listy s velkou plochou odpařují mnoho vody. Ale pozor, substrát nesmí být rozbahněný - podzemní oddenek je totiž citlivý na dlouhodobější přemokření a po několika dnech by mohl začít uhnívat. Substrát proto stále udržujeme jen mírně vlhký. Raději rostlinu zalijeme 2x denně - nejlépe ráno a večer, než abychom ji přelili. V suchých bytech navíc banánovníkům pravidelně rosíme listy.
Pro dobrý růst a vývoj banánovníku jsou také důležité celoročně vyšší teploty nejlépe kolem 25 °C a dostatečně prohřátý substrát. V zimě proto květináč s rostlinou v bytě umístíme k topení, aby se půda dostatečně prohřála. Při dodržení uvedených podmínek tak urychlíme růst oddenku i celé rostliny, brzký nástup kvetení a dobrý vývoj a dozrávání plodů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.