Rada pro tento den - 22. února

22. únor 2011

Uvažujete o koupi přenosné elektrocentrály, tedy malém zdroji elektřiny vyrobené spalovacím motorem? Tady jsou rady, jak ji vybrat.

Před výběrem elektrocentrály je třeba si ujasnit, co od ní očekáváme – stanovit si, jak často ji budeme používat a jak velký energetický výkon udávaný v kilovoltampérech (kVA) by měla poskytovat. V tom by nám měli prodejci být schopni edobře poradit.
Elektrocentrály pro domácí použití jsou nabízeny v rozmezí výkonu od 0,6 kVA až do 10–12 kVA, které dokážou zálohovat spotřebu rodinného domku.
Výkon v rozmezí 3–5 kVA dokáže zálohovat životní funkce domu (například chod oběhového čerpadla vytápění, tepelného čerpadla apod.).
Podstatnějším kritériem pro výběr je způsob regulace vyrobené energie. Podle něj lze elektrocentrály rozdělit do tří kategorií:
1. Tzv. rámové (klecové) elektrocentrály s výkonem 2–10 kW a kapacitní regulací jsou určeny pro točicí motorové stroje či tepelné a světelné zdroje. Cenově jsou nejdostupnější, ovšem kapacitní regulace neumožňuje napájet spotřebiče citlivější na kvalitu výstupu, jako jsou televizor, počítač, DVD přehrávač či nabíječka. Zajistí provoz ledničky, zahradní sekačky, nářadí v dílně či vodního čerpadla k zalévání zahrady.
2. Komfortnější elektrocentrály o výkonu 2–12 kW s regulací AVR (Automatic Voltage Regulator) mají mj. výstupy na 12 V. Pokryjí výpadek proudu na 10–15 hodin. Je možné je zapojit do alarm systémů. Dokážou například udržet v provozu mrazicí box, chladničku, elektronický bezpečnostní systém či elektronicky řízené temperování domu.
3. Nejmodernější, tzv. invertorové a cykloinvertorové elektrocentrály s elektronickou regulací vyrábějí energii v různých režimech otáček podle aktuální spotřeby. Tyto přenosné a zároveň výkonné a tiché zdroje elektřiny se hodí také pro obytné karavany, lodě a podobně.

Další podrobnosti najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu