Rada pro tento den - 2.2.
Z nového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady, jak ochránit naše pokojové rostliny přes zimu, která je pro ně kritickým obdobím. Častou příčinou problémů pokojovek je nesprávné zalévání.
Je důležité vědět, kolik vody rostlina potřebuje a zalévat ji jen tak často, jak je to nutné. Většina rostlin totiž dobře snese suché období - obzvlášť přes zimu, kdy je méně denního světla. Naopak naprostá většina pokojovek uhyne v důsledku přelévání. Pokud již rostlinu přemokříme, necháme substrát vyschnout přirozeně ve vzdušné místnosti a nesnažíme se proces urychlit přenesením rostliny do tepla či na slunce. Mnozí pěstitelé se také dopouštějí chyby, když rostliny zalévají malými dávkami, ale často. Rostlinám však vyhovuje spíš pořádná zálivka, po které následuje sušší období, během kterého se může do půdy dostat vzduch a kořeny tak mohou dýchat. Největším problémem zimního období jsou však choroby a škůdci, proti kterým existuje řada chemických přípravků, které jsou při přímém kontaktu lidskému zdraví škodlivé, a které proto můžeme aplikovat jen v uzavřené místnosti, kde nejíme, neodpočíváme, a kde se nepohybují děti a domácí zvířata. Což je samozřejmě v drtivé většině domácností nemožné. Mnohem zajímavější jsou ekologické prostředky proti škůdcům. Používají se především vizuální lapače, což jsou plastové trojúhelníčky potřené nevysychajícím lepem. Jsou zbarveny podle toho, pro které škůdce jsou určeny: například žluté slouží k odchytu molic, mšic nebo smutnic, modré zabírají na třásněnky. Lapač stačí zapíchnout do květináče, nebo ho zavěsíme na drátku přímo na rostlinu. Lapače však nejsou vždy účinné, proto byl vyvinut zdravotně nezávadný postřik Biool, jehož základem je řepkový olej, který rovnoměrně pokryje celý povrch rostliny vrstvou, která likviduje především mladá vývojová stadia molic, mšic, červců, třásněnek a puklic, včetně jejich vajíček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.