Rada pro tento den - 21.8.
Ze srpnového vydání časopisu Receptář jsme vybrali rady pro zahrádkáře od Ludmily Duškové.
I mravenci mohou na zahradě škodit - dokáží například likvidovat mladé rostlinky a navíc vynášejí na stromy a rostliny mšice, jejichž výměšky, takzvanou medovici, konzumují. Kmeny stromů proto omotáme speciálními lepovými pásy, které ke kmeni pevně přitáhneme. Tyto pásy navíc zabraňují vylézat do koruny stromů i píďalkám. Ve sklenících, pařeništích a jiných uzavřených místech můžeme mravence likvidovat biologickým návnadovým přípravkem Bioformatox, který není toxický a nijak neškodí člověku, teplokrevným živočichům ani včelám. Prášek rozpustíme ve vodě a roztokem důkladně prolijeme místa výskytu mravenců.
Druhá sklizeň - po rané zelenině můžeme na záhony stále vysévat například ředkvičky. Je však nutné vybrat vhodné odrůdy - například odrůdy Lada, Lidka, Tercie, Viola ad. Vybíráme především takové, které jsou vhodné pro dlouhý den a nevybíhají do květu. Na uvolněné záhony můžeme také vysévat hrách. Zde můžeme použít všechny rané odrůdy hrachu dřeňového, cukrového případně i setého. Výborně se osvědčují například odrůdy Oskar, Junos, Rondo ad.
Výsadba jahod - srpen je vhodná doba začít vysazovat jahodník. Na předem připravený pozemek rozložíme černou netkanou textilii a připevníme ji k zemi speciálními kolíky. V požadovaných vzdálenostech prořežeme křížové otvory, do kterých vsadíme dobře zakořeněné sazenice. Než se rostliny ujmou, musíme je pravidelně a dostatečně zalévat. Černá netkaná textilie brání růstu plevelu, plody zůstávají čisté, méně je napadají houbové choroby a jahody dozrávají o několik dní dříve.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka