Rada pro tento den - 2.12.
Z nového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady inženýra Jana Kopřivy, jak si poradit s hnědnutím listů ořešáků neboli s antraknózou, která v posledních letech trápí stále větší počet zahrádkářů. K problémům s řešením hnědnutí listů ořešáků se vracíme kvůli četným dotazům posluchačů. Další názor najdete ZDE.
Původcem tohoto onemocnění je houba Gnomonia leptostyla. Tento parazit napadá čepele listů, řapíky, letorosty i plody. Na listech vznikají nejdříve zelenožluté, postupně hnědnoucí, různě velké ohraničené skvrny. Při silném napadení se skvrny spojují a vytvářejí celistvé hnědé plochy, listy se svinují a předčasně opadávají. V důsledku toho špatně vyzrává dřevo stromů a ty jsou méně odolné vůči mrazu. Pokud antraknóza napadne i letorosty, objevují se na nich podélné protáhlé skvrny, šedohnědě zabarvené. Na slupce plodů se tvoří šedohnědé až černé skvrny velikosti 2-8 mm, často nepravidelné, mírně propadlé. Skvrny pak časem splývají a poškozené plody druhotně napadají saprofytické houby (Trichotecium roseum, Alternaria spp.). Velmi silně poškozené plody opadávají. Onemocnění se šíří hlavně za teplejšího a deštivého počasí (optimální jsou teploty 18-22 °C). Původce antraknózy přezimuje na napadených opadaných listech, případně na plodech, na kterých se na jaře objevují plodničky s askosporami. Zralé askokspory se uvolňují od první poloviny května až do června v závislosti na dešťových srážkách. Významná jsou především preventivní opatření, která omezují šíření. Ořešáky bychom tedy měli vysazovat na vzdušné a nezastíněné stanoviště a vzrostlým stromům prořezávat korunu, aby nepřehoustla. Spadané listí ořešáků pravidelně pečlivě vyhrabáváme. Pokud je ukládáme do kompostu, musíme listí zakrýt zeminou, aby se spóry houby nešířily. Chemická ochrana se provádí především ve školkách a v mladých výsadbách, u starších stromů je to technicky poněkud náročnější, zde se ošetřují především spodní části koruny, které jsou nejvíce zastíněné a zůstávají tak déle ovlhčené. Ošetřujeme přípravky Champion 50 WP nebo Kuprikol 50 jedenkrát před květem a 1-2krát po odkvětu v intervalu 7-14 dní.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.