Rada pro tento den - 20.9.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Čím si vybavit dílnu
Čas od času potřebujeme něco vyvrtat, obrousit, uříznout, spojit nebo opravit. Mnozí svou domácí dílničku rozloží příležitostně tam, kde to právě jde, a pracují skoro na koleně. Jak to vyřešit lépe? Nejdříve zvažme, nač budeme dílnu využívat. Jinak si dílnu zařídí, kdo rád pracuje se dřevem, jinou ji bude mít například modelář. Při rozhodování, čím dílnu vybavíme, hraje velkou roli prostor, který je k dispozici. Podstatné jsou však také rozměry a umístění oken a dveří, stejně tak zdrojů tepla a svítidel.
Důležité je, aby dílna byla praktická. Nemá cenu si pořizovat zbytečně hluboké šuplíky, když v nich jeden drobnější nástroj budeme pracně hledat. Místem dobře šetří například nástěnné organizéry pro drobné nástroje, vruty, šroubky či nýty nebo skladné a odolné plechové dílenské skříně. Důležitý je dostatečně velký pracovní stůl (ponk) s odkládacími místy a se zásuvkami pro uložení malého ručního nářadí, nástrojů a dalších drobných pomůcek. Jeho konstrukce by měla odpovídat účelu.
Pro truhláře je vhodný dřevěný pracovní stůl vybavený upevňovacím zařízením, zatímco zámečnické práci více vyhovuje kovová konstrukce s výměnnou pracovní deskou ze dřeva. V dílně nesmí chybět vhodný svěrák. Pro kutilské a hobby potřeby postačí menší stroje a ruční nářadí s nižšími požadavky na přesnost, které lze doplnit rozličným příslušenstvím. Stále většímu zájmu se těší akumulátorové ruční nářadí.
Další tipy pro zařizování dílny a k výběru vhodného nářadí najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.