Rada pro tento den - 20.10.
Čím a jak vyčistit kožich?
Čtenáři Receptáře radí:
Drahé kožichy nejprve důkladně vyprášíme: Rozložíme je na vlhkou plachtu a vyklepeme plácačkou.
K obyčejnému přečištění používáme technický benzin. Tím navlhčíme hadřík a opatrně kožich potíráme. Po chvíli vyklepeme. Na závěr kožich potřeme hadříkem namočeným v octu.
Mastné a špinavé světlé kožichy posypeme horkými suchými otrubami, zahřátými v kastrolu tak, abychom v nich udrželi ruku. Kožich otrubami drhneme a pak je vykartáčujeme nebo vyklepeme. Poté kožich pročešeme řídkým hřebenem s tupými hroty.
Kožešiny z nutrie, bobra nebo vydry čistíme stejným způsobem, jen místo otrub použijeme horký písek.
Velké kožešiny čistíme pšeničnými otrubami navlhčenými technickým benzinem.
Nebo smícháme jemné měkké piliny s technickým benzinem na kaši a tou vytíráme kožich proti vlasu. Potom kožich srolujeme a necháme směs působit. Když benzin vyprchá, kožich důkladně vyklepeme. Na více znečištěných místech postup opakujeme.
Zejména skvrny od potu a tuků čistíme směsí denaturovaného lihu a kuchyňské soli. Rozmícháme čajovou lžičku lihu na tři lžičky soli a 0,5 l vody.
Další tipy a rady pro domácnost najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.