Rada pro tento den - 19.6.
Z červnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak pěstovat třešně. Třešeň je ve své podstatě velký strom. Pokud chceme mít na zahradě třešeň menší, vybíráme podnož, která dává stromu menší růst. S výběrem vhodné podnože by nám měli poradit v odborném zahradnictví. Třešeň potřebuje propustnou, hlubší, živnou půdu.
Půdu ještě obohatíme o vápník, aby se strom dobře vyvíjel a plodil dobré ovoce. Vlhké polohy a vysoká hladina spodní vody snižují odolnost stromů třešní proti mrazům a klejotoku. Můžeme pěstovat třešně rané a pozdní. Rané začínají zrát koncem května, za pozdní se zpravidla označují třešně, které dozrávají v červenci. Pokud je sucho a teplo, bývají rané třešně drobné - je to vlastně jen pecka obalená slupkou. Proto se vyplatí při teplém a suchém jaru stromy několikrát důkladně zalít, ovoce pak bude větší a chutnější. Pokud je však jaro vlhčí, nemá například raná odrůda Rivan žádnou chybu a plody z poslední sklizně jsou již plně vybarvené a lze je i zavařit. Později zrající odrůdy již mívají plody větší, mezi ty největší patří pozdní tmavé chrupky Kordia a Hedelfingenská. Botanicky se tyto odrůdy řadí do dvou skupin. Jedny jsou srdcovky, druhé chrupky. Rozdíl mezi chrupkou a srdcovkou je v tuhosti dužniny a slupky, ale občasný konzument to téměř nepozná. Stačí tedy při nákupu stromku říct, že chceme tmavou ranou třešeň a nebudeme zklamaní, ani když si odneseme srdcovku (například Karešova, Kaštanka) nebo tmavou polochrupku (například Burlat). Odrůdu můžeme vybírat i podle citlivosti k napadení vrtulí třešňovou, jejíž samičky kladou na dozrávající plody vajíčka, z nichž se líhnou larvy - malí červíci, kteří dozrálé plody znehodnotí. Rané třešně tomuto napadení unikají. Polopozdní a zejména sladké pozdní odrůdy již mají červíky uvnitř plodů. Účinnou ochranou je například to, že pod třešněmi necháme zobat slepice, nebo že se zemí v okolí stromů "hýbeme" (sekání, hrabání atd.). Larvy a kukly vrtule třešňové pak mají jen velmi malou naději, že se vyvinou v novou generaci létajících jedinců.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.