Rada pro tento den - 19.5.
Z květnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik rad pro ty, kteří uvažují o tom, zbudovat u domku koupací bazén.
Typ bazénu bychom neměli vybírat jen podle pořizovací ceny, hlavním kritériem by měla být životnost, která zase souvisí s materiálem, z něhož je bazén vyroben. Ovšem musíme počítat s tím, že samotný bazén je jen základ, podstatná část financí padne na použité technologie, jako jsou například úprava a ohřev vody, filtrace, kanalizační potrubí a výbava, jako je například zastřešení, které nám podstatně prodlouží koupací sezonu. Další výdaje pak představují výkopové a montážní práce. Stavba bazénu je náročná nejen na technologii, ale značná část prací vyžaduje nasazení více pracovníků. Do stavby zahradního koupadla vlastními silami se proto pouští jen velmi odvážní dobrodruzi.
Realisticky uvažující povahy proto vše, nebo alespoň podstatnou část prací přenechají specializované firmě. Než si ji vybereme, kromě její nabídky, prostudujeme podrobně i poskytované záruky, firemní cenovou politiku a prověříme si reference. Jednotlivé společnosti mají rozdílné způsoby účtování, proto si také zjistíme, zda uvedená cena je cenou základní, nebo zda jde o cenu za kompletní dodávku na klíč včetně vybavení. Spoléhat se dá na nadnárodní firmy, které obvykle garantují certifikovanou kvalitu a dodrží smluvní cenu nebo na špičkové české firmy, které si dobrou pozici vydobyly nejen na tuzemském trhu, ale prosadily se i na trhu evropském (například Albion).
Výhodné je rovněž, když firma sídlí blízko našeho bydliště, protože při výběru, stavbě a pozdějším provozu bazénu budeme určitě potřebovat konzultace přímo u dodavatele.
Rozpětí pořizovacích cen bazénů je velmi široké - pohybuje se od několika tisíc korun za nadzemní bazény prodávané v hyper a supermarketech či ve velkých řetězcích a končí až na několika stech tisících korun podle zvoleného materiálu a velikosti u bazénů specializovaných firem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.