Rada pro tento den - 19.10.

19. říjen 2009

Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Jana Kopřivy, jak zabránit, aby česnek nenapadly různé choroby - a to nejen na záhonu, ale i při uskladnění.

Choroby česneku způsobuje komplex různých mikroskopických hub. Na skladovaném česneku tyto houby vyvolávají takzvané trouchnivění česneku. Projevuje se tak, že jednotlivé stroužky postupně odumírají a sesychají, až nakonec uschne celá palice. Na průřezu palicemi jsou zřetelně vidět jednotlivé zasychající stroužky, mezi nimiž je většinou bílý, narůžovělý, světle šedý nebo modrozelený povlak hub.

Zdrojem infekce jsou napadené stroužky použité jako sadba, posklizňové zbytky napadených rostlin nebo přímo zamořená půda. Nejvhodnější ochranou je stroužky mořit ještě před výsadbou přípravkem Rovral Flo a sice po dobu 20 až 30 minut. Připravenou jíchu musíme použít v co nejkratší době, nelze ji použít až druhý den. Pokud česnek moříme i proti háďátku zhoubnému, namoříme ho nejprve proti tomuto škůdci Sulkou a až následně a odděleně použijeme zmíněný přípravek Rovral Flo.

Jan Kopřiva dále radí, jak si poradit s drobnými černými muškami vylétajícími z květináčů rostlin pěstovaných v bytě, které znepříjemňují život všem členům domácnosti. Tento nepříjemný hmyz jsou smutnice (Bradysia paupera a B. aprica), které nejenže znepříjemňují život lidem, ale škodí i rostlinám. Larvy smutnic, které žijí v humózních zahradních substrátech, poškozují nejmladší kořínky zakořeňujících řízků a mladých rostlin. Dospělé smutnice pak velice často přenášejí spóry některých patogenních hub. Dospělé smutnice můžeme likvidovat optickými lapači pro pokojové rostliny, které mají podobu žlutých lepových trojúhelníků. Do každého květináče umístíme jeden optický lapač. Je vhodné nechávat lapače v květináči i jako případnou prevenci. Proti larvám smutnic, které žijí v substrátu, je nejúčinnější biologická ochrana parazitickými hlísticemi Steinernema sp. Tyto hlístice jsou pro člověka a teplokrevné živočichy zcela neškodné a v půdě vyhledávají čichem larvy smutnic, napadají je a během několika dnů je zahubí.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.