Rada pro tento den - 18.7.

18. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali radu, jak bojovat s plísní révovou. Vyžádal si ji Antonín Kovář z Dobrovic, který na chatě pěstuje pět hlav révy vinné.


Onemocnění se šíří především za teplého a vlhkého počasí - ke klíčení podhoubí plísně dochází, pokud během 24 hodin při průměrné teplotě 12 stupňů Celsia naprší minimálně 10 mm srážek. A jak proti infekci bojovat? Významná je především prevence - keře by měly být vysazeny v dostatečných rozestupech, aby byl porost vzdušný, volit bychom měli odrůdy tolerantní či odolné vůči plísni révové. Pokud jde o ošetření postřiky, měli bychom provést dva základní postřiky po odkvětu a další podle průběhu počasí a typu přípravku v intervalu deseti až čtrnácti dnů. Během delšího suchého počasí není nutné révu ošetřovat, postřik provedeme, až když předpověď předpokládá změnu počasí.

Rozhodně je však pozdě začít s chemickou ochranou, když infekce propukne v srpnu. V době květu postřik provádíme, jen když nastanou podmínky pro infekci. Z přípravků na trhu jsou vhodné především prostředky Hattrick a Quadris, které jsou účinné i proti dalším houbovým onemocněním.
Spustit audio