Rada pro tento den - 17.6.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Jiří Sosna z Prahy doporučuje trpělivost, cit a vyzkoušet si vrtání na zkušebním vzorku skla. Postupujeme takto: Použijeme nový vrták s vidiovým hrotem určeným pro vrtání do kamene. U vrtačky vypneme příklep a upneme ji do stojanu, abychom zajistili kolmé vedení ke sklu, které musí ležet na pevné a rovné podložce. Vhodné je například tvrdé drevo.
Na skle fixem označíme střed budoucího otvoru a kolem vytvoříme kruhové ohraničení (asi 20 až 25 mm v průměru) ze sklenářského tmelu nebo z plastelíny. Prostor kruhu vyplníme petrolejem, který bude sloužit jako chladící a mazací tekutina. Vrtání začínáme pomalým chodem vrtačky. Mírným tlakem posunujeme vrták do řezu, dokud se nechytí, potom vyššími otáckami vrtání dokončíme. Pri vrtání se snažíme dodržet konstantní přítlak a vrták ze záběru nevysunujeme, dokud není otvor dokončen.
Marie Filipová z Častolovic vrtá sklo směsí brusného prášku a oleje: Použijeme asi šesticentimetrovou mědenou trubičku stejného průměru, jaký by měl mít otvor. Upevníme ji do vrtačky, sklo zajistíme proti pohybu a můžeme pomalými otáčkami začít vrtat. Vtip je v tom, že místo vrtání průběžně potíráme brusným práškem smíchaným s olejem. Nemáme-li brusný prášek, můžeme seškrábat brusné krystalky z brusného papíru na kov o hrubosti 200. Při práci používáme ochranné brýle.
Další návody s nákresy, čím a jak vrtat sklo, najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.