Rada pro tento den - 15.8.

15. srpen 2008
Rada pro tento den

Ze srpnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady čtenářů.

Jarmila Janusové z Vrchlabí začala vyrábět koženkové hračky jako čerstvá důchodkyně, aby jimi dělala radost nejen sobě ale i pacientům v nemocnicích, dětem ve školkách a dětských ústavech nebo svým vrstevníkům v domovech důchodců, kde všude je rozdávala. A jaký je postup? Figurky vystřihněte z koženky podle své fantazie: například koníky, kočky, zajíce a podobně. Jako vycpávku použijte zbytky látek, vlnu nebo vatu. Vystřižené části figurek se spojují takzvaným obšívacím stehem a při vycpávání nám pomůže jehlice. Šablony na některé figurky můžete jako inspiraci najít v srpnovém Receptáři. Před překreslením na koženku však šablony musíte asi dvakrát zvětšit.

Zdeněk Lávička z Klatov si doma dal dohromady linku na zpracování novin a časopisů na palivo. Roztrhané listy navlhčil, rozmělnil vrtulkou, vlhkou papírovinu pak lisoval na cihly, které sušil a se kterými pak topil. Tento postup byl však značně pracný, proto pan Lávička vymyslel jednodušší zpracování novin a časopisů na palivo. Tiskoviny jednoduše svinul do roliček, které převázal motouzem. Roličky v kotli dokonale prohoří a v popelu nezůstanou žádné nespálené kousky. Eva Kulhánková z Hostivic radí, jak odhlučnit strop, když nad vámi bydlí hluční sousedé, se kterými není rozumná domluva. Jeden dostupný systém odhlučnění používají například hudební skupiny, aby při zkouškách nerušily sousedy. Strop jednoduše obložíme papírovými platy od vajíček. Přátelé a možná i ti problematičtí sousedé nám nepochybně pomohou sehnat dostatečně velké množství těchto plat. Že to nebude vypadat pěkně? Při troše šikovnosti můžeme izolaci například přelepit světlými samolepicími tapetami, přičemž nově vzniklé vzduchové komůrky izolaci ještě zvýší. Musíme však zajistit přístup k elektrickým rozvodům a zabezpečit závěsy stropních svítidel proti vzniku požáru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?