Rada pro tento den - 14.5.
Z květnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik rad pro ty, kteří si chtějí pořídit novou sekačku na trávu a návod, jak nabrousit ztupený nůž rotační sekačky.
Jednoznačně doporučujeme kvalitní značkové zboží, byť za vyšší cenu (např. Al-Ko, AMA, Bosch, Gardena, Honda, Husqvarna). Tyto firmy také zajišťují kvalitní servis. U laciných sekaček méně renomovaných výrobců je kvalita výrobku i jeho servis vždy více či méně sázkou do loterie.
Sekačku je nejvhodnější koupit začátkem jara. Někteří prodejci v tomto období poskytují zákazníkům různé výhody a především můžeme sekačku začerstva důkladně vyzkoušet v praxi. V případě závady pak máme dostatek času na reklamaci a eventuální záruční opravu.
Sekačka by měla být zkonstruována pro konkrétní podmínky zeměpisného regionu. Naše trávníkové porosty jsou husté a obsahují hodně vlhkosti. Proto i špičkové sekačky určené například pro severoamerický kontinent, kde sečou řidší a sušší travní porosty, se u nás zanášejí.
Řada moderních sekaček nabízí kromě mulčování i další funkce jako například provzdušňování půdy a podobně. Pečlivě tedy zvážíme, zda tyto funkce dostatečně v praxi využijeme a zhodnotíme tak vyšší cenu multifunkční sekačky oproti nářadí, které "pouze" seká trávu.
Nabrousit ztupený nůž rotační sekačky zvládne i šikovnější kutil, který má k dispozici stolní brusku. Ostří brousíme nižšími otáčkami a ostří průběžně chladíme, abychom kov nevyhřáli. Po vybroušení ostří je nutné nůž vyvážit: Středovým otvorem navlékneme nůž na šroubovák o větším průměru a pokud jedna strana nože klesá, ubíráme na ní materiál, dokud se nůž na šroubováku nedrží ve vodorovné vyvážené poloze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.