Rada pro tento den - 13.7.

13. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali rady, jak léčit diviznou.

Divizna velkokvětá neboli Verbascum thapsiforme je statná dvouletá bylina dorůstající výšky jednoho až dvou metrů. V prvním roce vegetace vyrůstá přízemní růžice listů a teprve ve druhém roce vyhání charakteristickou lodyhu s hroznem velkých žlutých květů. Daří se jí na slunných kamenitých stráních a mezích, kvete od července do září a po celou tuto dobu můžeme její květ sbírat pro léčivé účely. Květ divizny obsahuje silice, slizy, cukry a saponiny, po usušení má medovou vůni a připravujeme z něho především čaj. Ten pomáhá proti kašli, rýmě, při zánětu průdušek a bronchitidě, kloktáme jím při zánětech v ústech. Květy sbíráme bez kalichů nejlépe v dopoledních hodinách a sušíme je co nejrychleji (tedy i na přímém slunci), aby se nezapařily. Pozor, květy divizny velkokvěté můžeme velmi snadno zaměnit s květy divizny malokvěté (Verbascum thapsus) nebo s květy jejích četných kříženců. Výkupny proto dávají přednost droze ze speciálně pěstovaných porostů. Čaj připravíme ze dvou lžiček sušených květů, které přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme je deset minut pařit. Popíjíme jeden až dva šálky scezeného čaje denně. Při bolestech hlavy, proti nespavosti a závratích, zevně proti revmatismu pomáhá tinktura z diviznových květů. Padesát gramů sušených květů zalijeme padesáti gramy čistého lihu. Směs necháme v dobře uzavřené láhvi dva týdny a pak ji přefiltrujeme. Užíváme třikrát denně jednu lžičku, při revmatismu tinkturou masírujeme postižená místa. Při léčení otoků a na zmírňování bolesti při křečových žilách se v lidovém léčitelství používá i diviznový olej, který připravíme tak, že čerstvé květy zalijeme olivovým olejem a necháme je dva týdny na slunci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...