Rada pro tento den - 13. září
Dnes poradíme, jak správně vybírat štípačky dřeva.
Tito pomocníci jsou stále oblíbenější. Dřevo je totiž jedním z nejlevnějších paliv pro vytápění rodinných domů a štípačky dokáží ušetřit spoustu namáhavé práce při zpracování dřeva na topení. Základem konstrukce štípaček je pevný rám, na jehož jednom konci je pevná opora pro štípané dřevo a na druhém konci hydraulický mechanismus, který tlačí štípací klín do zpracovávaného dřeva. Všechny štípačky pak mají kolečka, abychom s nimi mohli snadno popojíždět a mohli dřevo zpracovávat přímo na místě, kde jsem ho složili. Podle směru pohybu štípacího klínu rozdělujeme štípačky na vertikální a horizontální. Nejdůležitějším parametrem pro výběr štípačky je průměr špalku.
Pokud víme, že budeme štípat kulatinu s průměrem větším než 35 cm, zvolíme štípačku vertikální; stejně se rozhodneme, pokud budeme palivové dřevo zpracovávat více než jednou do roka. Konstrukce vertikálních štípaček je totiž robustnější a stroje tak mají solidní životnost i odpovídající výkon. Důležitým kritériem výběru je také ergonomie ovládacích prvků. Před samotnou koupí si proto stroj důkladně prohlédneme a ozkoušíme si ovládání, zda nám vyhovuje. Vertikální štípačky se spouštějí dvěma ovládacími pákami s kleštinami, které špalek pevně zafixují a chrání ruce před zraněním prudce odlétávajícími kusy štípaného dřeva. Výhodou vertikálních štípaček je také to, že můžeme snížit pracovní desku a štípat tak i velmi dlouhé kusy dřeva. A kolik štípačky stojí? Nejlevnější horizontální stroje pořídíme již za 5000 Kč. Vertikální štípačky pak začínají na zhruba 10 000 Kč.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v zářijovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka