Rada pro tento den - 11.9.
Ze zářijového čísla časopisu Receptář jsme vybrali informace o sádrokartonu. Tento stavební materiál má velmi široké využití. Používá se především ke stavbě příček, dělících vnitřní prostory bytu, lze jej nalepit na nosné zdivo a použít jej tak místo klasické omítky, použít ho můžeme i k obkladům nerovných stěn při rekonstrukcích, lze z něj vytvářet stropní podhledy tlumící hluk, zakrývat vnitřní zateplení podkrovních prostor a podobně.
Sádrokartonovou desku tvoří jádro ze směsi sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken, které je oboustranně opláštěné speciálním papírovým kartonem. Sádrokartonové desky se vyrábějí v různých sílách. Nejužívanější je 12,5 mm, silnější desky se používají z protipožárních důvodů, k zlepšení akustických podmínek konstrukce či kvůli zvýšení odolnosti proti průrazu. Slabší desky jsou vhodné pro ohýbané konstrukce a pro takzvané suché omítky. Sádrokarton lze montovat i ve více vrstvách. Základním a také nejlevnějším typem je standardní sádrokarton, který je vhodný do všech prostor s běžnou relativní vlhkostí vzduchu. Do vlhčího prostředí - například do koupelny nebo kuchyně - použijeme sádrokarton s impregnovanou úpravou. Pro zvláštní účely, jako je třeba obložení krovů střešních konstrukcí, se používá sádrokarton s protipožární úpravou nebo se společnou protipožární i impregnační úpravou. Vícevrstvé sádrokartonové desky nebo panely jsou vhodné pod plovoucí podlahy či na podhledy. Typy sádrokartonů při koupi snadno rozlišíme podle označení: obyčejný má bílý povrch s modrým potiskem, obyčejný protipožární má bílý povrch s červeným potiskem, obyčejný impregnovaný má zelený povrch s modrým potiskem a protipožární impregnovaný má zelený povrch s červeným potiskem. Nejčastěji se využívají sádrokartonové desky obdélníkové o rozměrech 1,2x2-3 m, ale na trhu jsou i kruhové nebo půlkruhové desky. Síly desek jsou od 6,5 až po 25 mm. Na stavbu běžných příček použijeme sádrokarton silný 12,5 mm, na obklad podkroví 15 mm a na podlahu 25 mm.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.