Rada pro tento den - 11.6.
Blíží se doba dovolených, na které velmi často cestujeme autem. Z červnového čísla časopisu Receptář jsme proto vybrali rady, jaké zdravotní vybavení bychom měli s sebou vozit. Základem je samozřejmě správně vybavená autolékárnička.
Její obsah je stanoven příslušnou zákonnou normou. Aby v případě potřeby skutečně pomohla, doporučujeme několik základních pravidel. 1.Autolékárničku uložíme do kufru vozu nikoliv na jeho dno pod ostatní věci. Přichytíme ji na boku, aby byla okamžitě při ruce, když kufr naplníme. Lékárničku nenecháváme volně v prostoru vozidla, při prudkém nárazu by nás mohla zranit. 2. Autolékárničku ve vozidle neukládáme na místo, kde by na ni svítilo přímé slunce - zdravotnický materiál by se znehodnotil dříve, než je udávána jeho působnost. 3. Alespoň 1x ročně zkontrolujeme obsah autolékárničky. 4. Vybíráme si autolékárničky od ověřených známých značek, šetření se v tomto případě rozhodně nevyplácí. 5. Povinný obsah autolékárničky je vhodné doplnit například o další pár rukavic, další elastická obinadla různých šířek, přidáme gázové krytí většího rozměru, řezací nůž na pásy a podobně. 6. Pokud jsme na některém kurzu první pomoci nezískali potřebné know-how, jak lékárničku v případě potřeby účinně použít, nastudujeme pomoc alespoň teoreticky - přehlednou brožurku První pomoc pro motoristy lze například stáhnout z internetových stránek (www.autolekarnicka.cz, www.hartmann.cz). A ještě důležitá rada na závěr: Vybavení autolékárničky stačí pouze k poskytnutí základní první pomoci. Při odjezdu na dovolenou proto nezapomeneme přibalit ještě další zdravotnický materiál a léky, které pravidelně bereme, nebo ty, které pomohou při nečekaných zdravotních obtížích. Například dezinfekční prostředky na rány, různé druhy náplastí, pružné obinadlo, léky proti bolesti zubů či hlavy, proti horečce, průjmu či zácpě. Vhodné jsou rovněž přípravky na spáleniny od sluníčka, kapky na oční záněty, prostředky proti cestovní nevolnosti, poštípání hmyzem či léky na alergie.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.