Rada pro tento den - 11. července
Připravili jsme aktuální rady pro zahrádkáře (stále čestvá pažitka v kuchyni, jak na žloutenku listů nebo co s plevely).
● Pažitka v kuchyni je nejlepší čerstvá. Po každém seříznutí pak potřebuje nejen hodně vody, ale také živin. Ale i když když nať v kuchyni zrovna nepotřebujeme, vyplatí se pažitku ještě před nasazením poupat pravidelné sestříhávat asi jednou za 14 dní. Po seříznutí vždy rostlinu přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Vynikající jsou třeba Hycol, ledek amonný a jako doplněk stimulátor růstu Lignohumát.
● Plevele bychom neměli nechat rozrůst a proto je pravidelně likvidujeme. Plevelných druhů rostlin jsou tisíce. Liší se vývojovým cyklem, způsobem rozmnožování i příslušností k určité lokalitě či druhu půdy. Proto se vyplatí od časného jara průběžně sledovat každý kout zahrady, aby se žádnému plevelu nepodařilo nasadit semena. Právě na skrytých nebo málo přístupných místech, která uniknou našemu pohledu, se velmi často pleveli podaří nasadit semena, která pak spolehlivě vítr roznese po celé zahradě. Velmi často také zapomínáme na plevel rostoucí v dlažbě. Rychle se zde rozroste lze jej pak jen velmi obtížně mechanicky likvidovat a nezbývá, než nasadit herbicidní přípravky. Mezi nejlepší patří Roundup, který nezanechává rezidua v půdě i spodní vodě. Jeho aplikace je velmi jednoduchá, stačí vhodný postřikovač. Na litr vody používáme 20–50 ml přípravku, což postačí na ošetření 100 m2.
● Pokud zpozorujeme na listech rostlin žloutnoucí plochy přičemž žilnatina zůstává sytě zelená, vetšinou jde o projev chlorózy, neboli žloutenky listů. Chloróza je způsobena nedostatkem hořčíku a síry. Nejčastěji napadá listy broskvoní, rododendronů, maliníku, jahodníku, okrasných dřevin a dalších rostlin. Tuto fyziologickou poruchu odstraní přípravek Tekuté železo, který aplikujeme na listy.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v červencovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.