Rada pro tento den - 10.7.
Z červencového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady čtenářů, jak připravit turecký med a jak svařovat mikrotenové sáčky.
Alena Sedláčková ze Vsetína připravuje svým vnučkám Šárce a Lence turecký med podle tohoto receptu: Potřebujeme 3 bílky, 180 g cukru, 100 g medu, 120 g posekaných nebo nahrubo umletých oříšků. Med rozehřejeme - teplota by neměla překročit bod varu. Bílky s cukrem postavíme v nádobě do vařící vody a šleháme až do zhoustnutí. Potom za stálého míchání tenkým pramínkem přiléváme med, nakonec vmícháme oříšky a hmotu necháme vychladnout. Vlažnou hmotou potřeme čisté suché oplatky (takzvané dortové, obdélníkové) ve vrstvě silné asi jeden centimetr a potřené oplatky skládáme na stole na sebe, navrch přiložíme další suchou oplatku, všechno zatížíme a necháme v chladu ztuhnout. Další den oplatky pokrájíme na dvoucentimetrové kostky. Vnučky pak balí turecký med do kousků barevného celofánu, aby se od lepkavé sladkosti neupatlaly nejen samy, ale i jejich kamarádi, kterým je nabízejí.
Eliška Ďaďová z Libčic nad Vltavou radí, jak svařovat mikrotenové sáčky v alobalu: Potřebujeme kousek alobalu a žehličku. Sáček naplníme a na otevřeném okraji podložíme asi tři centimetry širokým proužkem alobalu. Proužek pak přehneme v polovině přes okraj a lehce jej přežehlíme ne příliš teplou žehličkou. Chvilku počkáme a pak alobal oddělíme od svařeného okraje. Nastavení teploty žehličky doporučuji vyzkoušet nanečisto, aby se hliníková fólie nepřiškvařila k mikrotenu. Eliška Ďaďová v zavařených mikrotenových sáčcích uchovává ovoce nebo zeleninu. Doporučuje takto ukládat i sušené houby, které v mikrotenovém sáčku nezvlhnou, neztrácejí aroma a nenapadají je škůdci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka