Rada pro tento den - 10.12.

10. prosinec 2010

Z prosincového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak si poradit s následky přílišného holdování opojným nápojům.

Nepříjemné příznaky kocoviny vyvolává především škodlivý acetaldehyd, který vzniká při rozkladu alkoholu v těle. Jak známo, nejúčinnější jsou preventivní opatření. Proto nepijeme nalačno, protože se tak alkohol mnohem rychleji dostává do krevního oběhu. Pokud se před plánovaným pitím najíme, v těle je v každém okamžiku o něco méně acetaldehydu a organismus má při jeho odbourávání o něco snazší práci. Obecně se k alkoholu doporučuje tučnější jídlo, což ale třeba u žlučníkářů může následky jen zhoršit. Vhodné je proto několik šálků silného masitého vývaru a kupodivu také sklenice mléka.

Ke každé skleničce tvrdého alkoholu je vhodná sklenice vody bez bublinek. Před spaním vypijeme další a na noční stolek si postavíme sklenici s vodou pro případ, že nás vzbudí žízeň. Ráno dodáváme tekutiny tělu postupně, jinak se pořádně nezavodní. Před odchodem na večírek dodáme organismu preventivně vitaminy - klidně i v tabletkách, ráno to můžeme zopakovat. Kocovinu zhoršují látky, které vznikají fermentací – jsou především ve víně, brandy a v ležáku. Na jejich „vychytání“ můžeme před spánkem spolykat několik tablet živočišného uhlí.

Játra během odbourávání alkoholu nevyrábějí glukózu a hrozí pokles hladiny krevního cukru, až hypoglykémie. Ráno proto například posnídáme chleba s medem, lžíci medu můžeme rozpustit i ve sklenici vody, vhodné jsou i přírodní ovocné šťávy nebo banán. Pokud nás pálí žáha, raději vynecháme zažívací sodu. Sníží sice kyselost v žaludku, ale v žaludku se z ní uvolňuje kysličník uhličitý, což může nafouknout poškozený žaludek. Dobrým nápadem není ani užití aspirinu a dalších léků proti bolesti, které v některých případech mohou vést až k životu nebezpečnému krvácení žaludeční sliznice! Pozor: tyto léky mohou být i v prostředcích prodávaných proti kocovině!

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v prosincovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.