Rada pro tento den - 10. června

10. červen 2011
Rada pro tento den

Pro páteční den jsme vybrali několik grilovacích fíglů kuchaře Petra Stupky.

● Před grilováním pořádně rozpálím rošt, případně ho ještě očistím a pak potírám kůží ze slaniny nebo slaninou, kterou nechám vypálit a pak ji setřu hadrem nebo papírovým ručníkem a znova potřu a opět setřu. Tím mám zaručené, že se grilované potraviny nebudou příliš přichytávat k roštu.

● Pokud máte možnost, vytvořte si na roštu část, která peče naplno a část s menším žárem, abyste měli možnost odložit si to, co se začíná připékat, a naopak dát na větší žár maso, které se peče pomalu. Pokud je rošt příliš malý, pak si vezměte k ruce odkládací nádobu, třeba starý pekáček, abyste do něj mohli vložit rychle ogrilované silnější plátky masa, a nechat je v něm, aby se v něm při mírnější teplotě maso takzvaně dotáhnulo i uvnitř.

● Porce masa grilujeme v klidu bez zbytečného posouvání. Ideální je steak položit a nechat zostra péci. Pak jej jednou otočíme a dopečeme na mírnějším žáru. Maso z grilu by mělo být šťavnaté. Toho dosáhneme tím, že rychle opečené kousky masa zabalíme do alobalu a dopečeme je na mírném žáru, jakoby v alobalové troubě. Nejenom proto si grilování bez tohoto pomocníka takřka nedovedu představit. Raději koupíme dražší a pevnější fólii, aby se při práci netrhala. Kromě již zmíněné alobalové trouby můžeme alobal použít na zakrytí naloženého masa, vytvoříte z něj zástěnu proti větru, alobal funguje i jako poklička, která odráží žár a všechny grilované potraviny se pak rychleji propečou. Do alobalu můžeme zabalit celé kusy či kousky masa, aby nepropadly roštem a nespálily se v žárovišti. A jeden důležitý tip nakonec: při každém pořádném grilování jsou nepostradatelné dobré kleště na obracení a posouvání dobrot.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek o grilování se zajímavými recepty najdete v červnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio