Queen Esther Marrow: "Gospel je šíření dobrých zpráv!"

22. prosinec 2010
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Queen Esther Marrow

Dnešním vysíláním 22. prosince se nesly líbivé toný gospelu. Hovořili jsme totiž s nejlepší gospelovou zpěvačkou Queen Esther Marrow.

Nejlepší gospelová zpěvačka všech dob Queen Esther Marrow dostala ve studiu Českého rozhlasu 2 – Prahy od moderátora Vladimíra Kroce na úvod základní otázku: "Co je to gospelová hudba?" A hbitě odpověděla: "Znamená šíření dobrých zpráv, to je to hlavní. Jsou to dobré zprávy, které šíří zpěv Boha skrze hudbu. Je tam duch, v kterého věřím, který je v každém z nás." Královna gospelu, jak si Esther Marrow říká, také hbitě vysvětlila: "A my, Afroameričané, jsme toho ducha začali mnohem víc používat v době otrokářství, byl to způsob komunikace mezi námi. Gospelová hudba zpívala o dni, kdy budeme svobodní, ať to bude navždy nebo jen od našich pánů. Byla naše potěšení, náš způsob cítit se ne tolik utlačovanými."

Zpívat začala profesionálně ve 22 letech, po přestěhování z Virginie do New Yorku. Nakonec se ale do rodné Virginie vrátila, bylo to před pěti lety. Začátek svého zpívání má Esther Marrow spojený se skladatelem a kapelníkem Dukem Ellingtonem, který poznal velký talent mladé zpěvačky a vzal jí s sebou na první "šňůru" po Spojených státech amerických, na turné Sacred Concert od San Francisca přes Středozápad až do New Yorku. V roce 1992 pak na popud producenta sestavila vlastní gospelový sbor, který měl původně vystupovat pouhých osm týdnů. Ale publikum ho přijalo tak skvěle, jako by dělali nějakou rockovou show. A tak se osm týdnů změnilo na devatenáct let v Harlem Gospel Singers.

Queen Esther Marrow (gospel)

Když mluvila o svém vystupování v muzikálech na proslulé americké Broadwayi, přiznala Esther Marrow, že jí to velmi bavilo. Zejména muzikál Truly Blessed, který sama napsala. Jejím hudebním životem není jen gospel, ale i další žánry, například jazz. Zpívala také třem americkým prezidentům - Reaganovi, Bushovi a Clintonovi. Posledně jmenovaný je podle Esther Marrow nejmuzikálnější. A muzikálnost přiznala i papeži Janu Pavlu II., který podle ní při koncertu Harlem Gospel Singers "podupával nožkou". Nakonec Queen Esther Marrow ve studiu Českého rozhlasu 2 – Prahy řekla nádhernou větu: "Ano, jsem velmi šťastná žena."

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem.

autor: Miroslav Panuška
Spustit audio