Pyometra se vyskytuje až u 30% nekastrovaných fen
Ve veterinární poradně se zvěrolékařkou Denisou Gregorovou jsme se zaměřili na tzv. pyometru, tedy hnisavý zánět dělohy u fen. Více se dozvíme v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Svůj kout našla Jitka Zelenková, snad jste si svůj koutek, svůj životní prostor našli i vy, milí posluchači, a třeba je v tom koutku teď příjemně i díky Dvojce Českého rozhlasu. Hezké dopoledne vám všem přeje Eva Kvasničková a zdravím i paní doktorku Denisu Gregorovou z veterinární nemocnice AA-Vet. Dobrý den.
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Pěkné dopoledne.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Před námi je pravidelná čtvrteční poradna pro všechny chovatele. Vy jste dnes zvolila téma, které má takové možná trošku složitý na první pohled název, zní pyometra u fen možná i u koček, co to přesně ta pyometra je?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Pyometra znamená zánět dělohy. Ono v podstatě pyometra je složenina ze dvou latinských výrazů pro hnis a pro dělohu, je to hnisavý zánět dělohy, který ovšem, on tento název je jakoby trošičku zjednodušení, ale někdy se do toho zařazuje i třeba náplň dělohy jenom hlenem, krví, v podstatě všechno se to nazývá jedním výrazem pyometra.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je na místě si o tomto onemocnění povídat, nebo se vyskytuje velmi zřídka a ojediněle, jak často se vyskytuje?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Toto onemocnění se vyskytuje velice často, je to až u 30 % fen, které nejsou tedy kastrované a většinou ani nebyly březí za svůj život, probíhá nejčastěji po osmém roku života, ale u nějakého malého zhruba 5 %, malého procenta fen se může vyskytnout klidně i třeba po třetím roku života, takže měli bychom být velice ostražití, pokud máme tedy fenu, která nebyla kastrovaná.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je to život ohrožující onemocnění?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě ono toto onemocnění v podstatě se projevuje takovými klasickými příznaky, kterých si může majitel všimnout, nicméně u některých, u některého procenta pacientek toto onemocnění může probíhat v takzvané uzavřené formě, potom tedy hnis nebo obsah, který je v té děloze, nevytéká vlastně pochvou ven a my pak si nevšimneme ničeho zásadního u té fenky. Klasická forma, která většinou bývá taky forma otevřená, tedy že fenka má buď krvavý nebo hlenohnisavý výtok z pochvy a toto se vyskytuje většinou měsíc až dva po hárání, ovšem u některých případů se můžeme potkat i s tím, že si myslíme, že fena normálně hárá, ani jsme si nevšimli, že před měsícem už něco proběhlo, a přitom už je to jakoby patologický obsah v té děloze.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak často se tedy vy jako veterinářka s pyometrou setkáváte?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Je to velice často, je to velice často, jelikož hodně často mám i pohotovostní služby, toto onemocnění se vyskytuje v podstatě minimálně jednou, dvakrát do měsíce, tam máme fenu, kterou musíme akutně řešit. Samozřejmě ještě daleko častěji se vyskytujou feny, které třeba nemusí být až tak akutní a tam potom se musíme rozhodnout, jaké řešení zvolíme, jestli to má být chirurgická forma, to znamená odstranění dělohy a vaječníku, to se většinou doporučuje u fenek starších, kde už nechceme, aby ta fena byla někdy březí. Je to řešení definitivní. Pak můžeme i zvolit konzervativní terapii, to znamená terapii ve formě léků. Tuto bych doporučila maximálně u fen, které jsou chovné, kde tedy majitelé si přejí ještě mít štěňata, ale celkově ona příliš doporučitelná není, protože je tam velice vysoká pravděpodobnost, že při dalším hárání se tento stav bude opakovat, jelikož je to stav, který je závislý na pohlavních hormonech, na estrogenech. Taky proto je důležité vědět, že estrogeny jako takové se v těle vyskytují tedy vlastně na bázi toho pohlavního cyklu, ale zároveň je v tam v některých případech můžeme i dodávat jakoby zvnějšku, je to například, když si majitel přeje buď oddálení říje anebo přerušení gravidity. Tam je velice důležité, aby majitelé věděli, že pokud uvidí svoji fenku nebo jsou si jisti nebo předpokládají, že ona někde se mohla spojit se psem, tak, aby to neřešili hnedka první týden a neběželi za veterinářem, že chtějí vyvolat potrat, protože tam pak se vysoce zvyšuje to riziko, že při dalším hárání ta fena může mít tady ten patologický obsah dělohy vlivem té estrogenizace, ale vždy je dobré počkat 25. až 30. den po tom předpokládaném krytí, udělá se sono a až podle těch výsledků sona se jakoby řeší dál, co s fenkou udělat.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste mi prozradila, že jste právě pyometru operovala před 3 dny, čili možná nás teď poslouchá někdo, kdo má obdobný problém doma, jeho fenka je také po operaci. Jak probíhá ta pooperační rekonvalescence?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Pokud, ono záleží taky, jestli ta děloha je ještě vcelku. V některých případech ti majitelé již přijdou trošku později a tam může dojít k tomu, že ta děloha je tak moc nahromaděná tím hnisem, že může až prasknout. Pokud samozřejmě se stane to a to se stává v minimálním procentu případů, pak ta rekonvalescence může probíhat až několik dnů a ta fena samozřejmě může i do 3 po operaci, kdy je to takové největší riziko, uhynout jo. Jinak, pokud ta pyometra probíhá tak, že ti majitelé přijdou včas, všimnou si buď, že se fence zvětšuje bříško, že má nechutenství, není to vždy ale často hodně pije a hodně čůrá, může u toho i zvracet, všimnou si toho majitelé včas, udělá se sonografické vyšetření, potom ta operace, pokud se udělá, tak ta fenka vesměs odchází ještě ten den nebo druhý den po svých a neměly by se tam za žádnou cenu vyskytovat nějaké další komplikace v podobě horeček nebo jiných stavů slabosti, nechutenství. Pokud se toto vyskytne, bývá to třeba měsíc až dva po té operaci, může to být ale i dříve, tak pak je určitě doporučitelné udělat sonografické vyšetření toho bříška. Ono se může jednat a i když to dělá nejlepší chirurg, tak někdy se může vyskytnout takzvaná pahýlová pyometra. To je stav, kdy potom chirurgickém řešení v podstatě, když my uřízneme tu dělohu jako takovou v oblasti krčku, tak někdy se sliznice krčku, pokud jsou tam třeba bakterie, které jsou hodně agresivní, tak může docházet k vzniku takzvaného granolomu, hnisavého útvaru, který vypouští ten svůj hnis do celého těla a může docházet i třeba k septickým stavům. Tam potom je doporučitelné to zrevidovat všechno jakoby, jak vypadá právě ten pahýl po té operaci, po tom zákroku, to všechno nám poví sonografické vyšetření.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pyometra, neboli zánět dělohy, tak zní téma dnešní Veterinární poradny na Dvojce Českého rozhlasu. Paní doktorka Denisa Gregorová z veterinární nemocnice AA-Vet nám radí, jak se vyvarovat, případně, jak léčit toto onemocnění, které může postihnout až jednu třetinu fen. Chcete-li se s námi poradit i vy, pak můžete hned teď vytočit telefonní číslo sem k nám do studia 221552525 nebo 221552424, posílat nám své dotazy můžete i prostřednictvím mailové adresy jejakaje@rozhlas.cz, poslat nám můžete třeba taky SMSku ve tvaru R2 mezera JEJAKAJE mezera a text vašeho dotazu. Zprávu pošlete na číslo 9077704 a já doplním, že službu doplňuje ATS Praha a 1 SMS zpráva stojí 4 koruny. K dispozici je vám také náš chat na adrese dvojka.rozhlas.cz.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Poradna pro chovatele, teď ve vysílání Dvojky Českého rozhlasu hostíme paní doktorku Denisu Gregorovou, která je připravena odpovídat na všechny vaše dotazy, které se právě týkají vašich domácích mazlíčků, ještě jednou připomenu číslo sem k nám do studia 221552525 nebo 221552424. A než se dovolá někdo z vás, tedy z našich posluchačů, tak ještě doprobereme téma, které jsme pro dnešek zvolili, je to pyometra, neboli zánět dělohy u fen a u koček. My bychom se měli také bavit o prevenci. Jak vlastně můžou případně majitelé předcházet k tomu, aby vůbec ten hnisavý zánět v té děloze vznikl.
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tam je důležité, že ta etiologie, to znamená to, jak vlastně ten hnisavý zánět vzniká, ani nikdy nebyla pořádně vysvětlena. Ono se dříve myslelo, že za to můžou bakterie. Vlivem estrogenů dochází k rozšíření krčku děložního a oni tam v podstatě buď ze zánětu močového měchýře nebo zkrátka ascendentně vniknou do dělohy a ten obsah děložní, který jakoby je zmnožen vlivem estrogenů a potom toho progesteronu, který jakoby tam ze žlutého tělíska vlastně přichází, tak ten obsah těch žlázek je potom kontaminován a z toho vlastně vznikne ten hnis, ale nové studie teďka ukazují, že u asi 20 % fen a možná i více tam vůbec žádné bakterie nejsou. Takže ono jakoby moc prevence se nedá, to se moc nedá ovlivnit. Samozřejmě určitě důležité je u feny, která je kastrovaná, tady to nikdy nenastane, to je první věc. Druhá věc, teoreticky fena, která už byla březí, má to riziko menší, ale je tam stále, takže asi spíš bych ty feny kontrolovala. Ono se i někdy doporučuje preventivní ultrazvukové vyšetření měsíc po hárání, jestli tam náhodou není naplněná ta děloha, to je jedna možnost. Další možnost je opravdu tu fenku důsledně sledovat, jak se chová vždy po tom hárání. Obvykle já tak mám vysledováno, že většina fen, které operuju, jsou okolo desátého roku. Potom v desátém roku třeba 12 až 13letých fen už je zase podstatně méně. Takže nějak tak mezi tím 8. a 10. rokem opravdu tu fenku po každém hárání důsledně sledovat 4 až 8 týdnů.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak a už tu máme první telefonický dotaz. Vítám ve vysílání Dvojky Českého rozhlasu někoho z našich posluchačů, dobré dopoledne.
posluchač
--------------------
Dobrý den. Tady Steklý. Já bych měl na paní doktorku takový dotaz. My máme fenku malou čivavu taky kastrovanou z tohohle důvodu a po tý operaci, po tom, která proběhla dobře, nám poměrně dost přibrala na váze a už je to asi tak 3 roky, neustále jako kupujeme granule light a takový a nemůžeme dostat váhu dolů, jestli to je způsobeno přímo tímhle tím anebo tam může být nějaká jiná příčina?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Bohužel po kastraci, ať už je to koček, fen, psů nebo kocourů, vždy dochází k přibírání toho zvířátka. Důležité je právě ta prevence, abychom v podstatě docílili toho, že hlídáme váhu, nedovolíme tomu zvířeti, aby přibralo, protože už se to velice špatně dává dolů. Je to stav normální, určitě to není stav patologický, to je důležité říci a opravdu je to způsobeno tím, že jakmile ty zvířátka nemají pohlavní hormony, ony mají mnohem méně pohybu, takže u psů je možné ten pohyb nahrazovat tím, že my s nimi víc budeme chodit ven, samozřejmě ta light strava je výborná, doporučuji ji dál, ono samozřejmě ještě taky je možné používat, kupovat stravu, která přímo je hubnoucí, nejenom light, ale některé firmy dělají přímo granule na hubnutí, kde my dáváme množství granulí na tu váhu, kterou chceme, aby ten pejsek v budoucnu měl a ne na tu současnou váhu, takže to je možné se informovat u veterináře nebo v nějakém PET centru.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak já děkuji za odpověď a teď dáme příležitost položit svůj dotaz dalšímu z posluchačů. Dobré dopoledne.
posluchač
--------------------
Já nevím, jestli jsem to já.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jste to vy, dobrý den, vítáme vás ve vysílání.
posluchač
--------------------
Dobrý den, tady Suchý. Já mám fenku bígla dvouletou a letos měla 9 štěňat a hned po prvním hárání po štěňatech dostala zánět dělohy, zrovna teďko jsme to léčili nebo léčil to pan doktor antibiotikama a vypadá to, že se z toho teda dostala, protože už nemá jako zvýšený bílý krvinky a to a už je veselá, už žera, vypadá to, že se z toho dostala, ale snad teďko jako doporučení jsem dostal, že by měla při dalším cyklu, jako při hárání zabřeznout.
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě tomu tak je, určitě tomu tak je, protože pokud fenka nezabřezne, tak je vysoké riziko toho, že se ten zánět dělohy bude opakovat. Samozřejmě po každém opakování ten zánět dělohy může být jakoby akutnější a opravdu může dojít i k ohrožení života vaší fenky. To znamená, že jedna varianta je jí vykastrovat, ale je na to mlaďoučká. V současné době už ty možnosti, jak jakoby, jednak vyprázdníme ten obsah dělohy a jednak, jak zabráníme té infekci jsou, máme s nima docela dobré zkušenosti, takže, pokud my máme fenku chovnou, chceme, aby měla štěňátka, tak doporučuji mít štěňátka opět a potom opravdu přistoupit k té kastraci, protože jinak je riziko, že se to onemocnění vrátí v podstatně horší formě.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji za odpověď a ještě stihneme úplně poslední telefonický dotaz od našich posluchačů, dobré dopoledne vám přejeme.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady Dřevová z Jihlavy. Já bych měla takový dotaz prosím vás, já mám pudlíka trpasličího fenku a začala hárat v 10 měsících až, ale od té doby už 9 let nám hárá každý 4 měsíce. Teďka například hárala v červnu a už se zase líže, protože naproti nám fena hárala a paní doktorka nám řekla, že prý drží basu s těma fenkama, co hárají kolem, jestli je to pravda?
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě je to pravda, souhlasím s paní doktorkou naprosto. Fenky, které jsou spolu často a kamarádí se, tak ten cyklus mají podobný, ne-li shodný. Co se týče toho hárání jednou za 4 měsíce, pokud je to pravidelné, asi bych se toho nějak nebála. Ono ta malá plemena můžou hárat i častěji, potom samozřejmě feny větších plemen, ty třeba můžou mít ty intervaly delší. Jsou některá plemena třeba jako basenji, ty feny hárají jednou ročně, takže ono je to tam trošičku individuální, ale neměla bych z toho strach a myslím, že paní doktorka měla úplně pravdu.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak já děkuji za všechny odpovědi, určitě byly užitečné, byly k tématu. My jsme si dnes povídali o zánětu dělohy u fen a u koček. Všechny své další problémy můžete, milí posluchači, konzultovat s paní doktorkou Denisou Gregorovou i nadále, a to na našem chatu na adrese dvojka.rozhlas.cz. Paní doktorko, já vám mnohokrát děkuji a budu se těšit někdy příště na slyšenou.
Denisa GREGOROVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Nápodobně, děkuji. Na slyšenou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.