Pulp Fiction. Scénář ke kultovnímu filmu původně nikdo nechtěl. „Je to příliš dlouhé, násilné a nezfilmovatelné,“ tvrdilo studio
Celosvětová premiéra snímku Pulp Fiction proběhla 12. května 1994 na filmovém festivalu ve francouzském Cannes. A byla to premiéra úspěšná. Festivalová porota, které tehdy předsedal Clint Eastwood, udělila filmu Zlatou palmu. Scenárista a režisér Quentin Tarantino si této ceny velmi považoval, ostatně později se nechal slyšet, že kdyby prchal z hořícího bytu a mohl si odnést jedinou věc, byla by to právě Zlatá palma z Cannes.
Film Pulp Fiction produkovala společnost Miramax Films, protože zástupci studia TriStar Pictures scénář odmítli slovy: „Tohle je nejhorší věc, jaká kdy byla napsána. Nedává to smysl. Někdo je mrtvý a pak je živý. Je to příliš dlouhé, násilné a nezfilmovatelné.“ Stejný scénář si pak v roce 1995 vysloužil několik prestižních filmových cen, včetně Zlatého glóbu a Oscara.
Některé hlášky z filmu se staly kultovní
Kromě pro Tarantina typického násilí a vulgarismů snímek obsahuje výborné dialogy. Některé hlášky z něj jsou dnes už kultovní. Například konstatování Vincenta Vegy v podání Johna Travolty, že v Paříži říkají čvrtlibráku se sýrem Royal Sýr. Nebo vágní popis situace „čističe“ Winstona Wolfa: „Máme auto plus tělo, minus hlava v garáži.“ Či vyhrůžka gangstera Marselluse Wallace směrem k boxerovi Butchovi: „Když zmizíš, budeš zmizelej. Nebo tě zmizím já.“
Pokud vás zajímá, jaký vliv měl kultovní snímek Pulp Fiction na kariéru Johna Travolty a Bruce Willise, jak vznikal scénář k filmu nebo jaká zaměstnání také provozoval Quentin Tarantino, než se stal režisérem, poslechněte si další pokračování Příběhů z kalendáře.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.