Psychoterapeutka: Padesátníci jsou vlastně mladíci. Mají před sebou v práci ještě 15 let

5. únor 2019

Jak se hledá práce po padesátce? Stále těžce. Devadesát procent úspěchu je v přípravě a sebevědomí.

Práce se v padesáti shání těžko i v době téměř nulové nezaměstnanosti. „Zaměstnavatel si ale už většinou uvědomuje, že může do firmy získat loajálního člověka s kontakty, který nebude zůstávat doma s nemocnými dětmi,“ říká psychoterapeutka Ivana Dlouhá.

Muži snáší nezaměstnanost hůř než ženy

žena práce

„Problém najít si po padesátce práci mají častěji ženy než muži. Ti zase nezaměstnanost hůře snášejí. Muž je schopen snížit svoje nároky, jen aby nezůstal doma. Žena si v domácnosti vždycky nějakou práci najde.“ Je vždy lepší vzít práci, která není zcela podle představ, než sedět doma, dodává psychoterapeutka Ivana Dlouhá. „Když budete dlouhodobě doma, tak budete podléhat depresím, budete mít pocit, že o vás nikdo nestojí, a o to míň se budete snažit.“

„Já jsem potkala paní po padesátce, vysokoškolačku, která mi říkala, já bych chtěla být prodavačkou. Bála se, že by ji okolí odsoudilo. Přesto šla prodavačku dělat, prodává kabelky, a je šťastná. Říkala, že je to splněný sen.“

Věřit, že to vyjde

Jak jít žádat o zaměstnání? „Důležité je, nejít tam s větou: Oni mě stejně nevezmou. Je třeba si říkat: Teď to vyjde! Vše o firmě se dá najít na internetu. A když položí nenáviděnou otázku, proč bych si měl vybrat právě vás, nebo, co byste mohl firmě přinést, v podstatě se ptají na to, v čem jste dobří. Prodat se musíte už v životopise.“  

Práce vyšla, a mnozí padesátníci se třeba podruhé v životě dostávají do situace, že přijdou mezi nové lidi. „Spíš méně mluvit a víc pozorovat. Pozorovat chování kolektivu, vztahy mezi nimi. I oni budou pozorovat vás,“ radí psychoterapeutka Ivana Dlouhá.

Jak se práce shání šedesátníkům? Je důležitá vysoká finanční odměna, nebo pocit, že mě někdo potřebuje?

autoři: Jiří Holoubek , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.