Psychoterapeutka: Dítě by mělo rozhodovat o tom, na co je vývojově připravené
O tom, jak vychovat slušné a šťastné dítě, přemýšlí každý. Někdo ještě před narozením, jiný ve chvíli, kdy přinese trojku z chování, říká psychoterapeutka Jana Tamchynová.
„Dítě není náš majetek ani projekt. Nejdřív si ho musíte načíst, zjistit jaké je, a milovat ho,“ uvádí Jana Tamchynová. „Dítě by mělo rozhodovat o tom, na co je vývojově připravené. Když je malé, tak si může vybrat barvu ponožek, ale nemůže říct, že si v zimě vezme letní botičky.“
Existují vlivy, které by mohly rodičovskou snahu převálcovat? „Vztah se buduje v prvních třech letech života. Když je úzkostná matka, bude úzkostné dítě. Podstatné je, aby rodič věnoval dítěti čas. Vychováváme, jak nejlíp umíme. Ale nevidíme, co si sami neseme z rodin. Vždy uděláme chyby, nikdo na to nemáme manuál.“
Neříkejte holčičkám, že jsou tlusté
„Říkejte svému dítěti, že ho máte rád. Přijímejte ho takové, jaké je. Je jedno, že nepřineslo jedničky a vy jste si mysleli, že půjde na vysokou. Pořád je to vaše dítě,“ radí Tamchynová.
„Neříkejte dětem, a obzvlášť ne holčičkám, že jsou tlusté. Ale podporujte je v jejich talentech. Když dítě necháte věci vyzkoušet a podporujete ho, tak si samo osahá svět.“
Jak ovlivní děti mateřská školka? Kdy se má dítě odpoutat od rodiny?
Související
-
Jak z dítěte vychovat silnou osobnost, i když chybí vzory
„Základní strategie se tvoří do tří let života,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová. A radí: Nepředávajte dítěti vlastní strachy!
-
Psychoterapeutka: Přísná výchova děti připravuje do života
Nároky na výchovu se mění. Před 60 lety byly jednotné. Kdo vyčníval, byl zvláštní. Výchova byla mnohem přísnější, než je dnes. Je lepší volná výchova nebo pevná ruka?
-
Psycholožka odmítá tolerantní výchovu. „Respekt je potřeba...
Vychovat šťastné a spokojené dítě je pro rodiče těžkým úkolem. A mají to složité obě strany. Jak najít tu správnou rovnováhu mezi láskou a trestem a nepřizabít puberťáka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.