Psychoterapeutka: Dítě by mělo rozhodovat o tom, na co je vývojově připravené

14. leden 2020

O tom, jak vychovat slušné a šťastné dítě, přemýšlí každý. Někdo ještě před narozením, jiný ve chvíli, kdy přinese trojku z chování, říká psychoterapeutka Jana Tamchynová.

„Dítě není náš majetek ani projekt. Nejdřív si ho musíte načíst, zjistit jaké je, a milovat ho,“ uvádí Jana Tamchynová. „Dítě by mělo rozhodovat o tom, na co je vývojově připravené. Když je malé, tak si může vybrat barvu ponožek, ale nemůže říct, že si v zimě vezme letní botičky.“

Existují vlivy, které by mohly rodičovskou snahu převálcovat? „Vztah se buduje v prvních třech letech života. Když je úzkostná matka, bude úzkostné dítě. Podstatné je, aby rodič  věnoval dítěti čas. Vychováváme, jak nejlíp umíme. Ale nevidíme, co si sami neseme z rodin. Vždy uděláme chyby, nikdo na to nemáme manuál.“

Neříkejte holčičkám, že jsou tlusté

„Říkejte svému dítěti, že ho máte rád. Přijímejte ho takové, jaké je. Je jedno, že nepřineslo jedničky a vy jste si mysleli, že půjde na vysokou. Pořád je to vaše dítě,“ radí Tamchynová.

„Neříkejte dětem, a obzvlášť ne holčičkám, že jsou tlusté. Ale podporujte je v jejich talentech. Když dítě necháte věci vyzkoušet a podporujete ho, tak si samo osahá svět.“

Jak ovlivní děti mateřská školka? Kdy se má dítě odpoutat od rodiny?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.