Psychoterapeutka: 80 % stalkerů jsou muži. Ženy jsou ale důslednější
Oběť v roli pronásledované zvěře, to je stalking. Pronásledování začíná nenápadně: přijde pár sms, pak zastrašování, obtěžování i sexuální násilí. Může to skončit tragicky.
„Uvádí se, že 80–87 % stalkerů jsou muži. Bývají urputní a agresivní stejně jako ženy, ale ty jsou důslednější, mají vše promyšlenější a stalkování dokáží dovést k dokonalosti,“ říká psychoterapeutka Jana Tamchynová. Polovina případů nebezpečného pronásledování připadá na bývalé partnery.
Stalker si myslí, že je v právu
„Stalker často nevnímá, že dělá něco špatně. Zvlášťě když je psychicky narušený. Má pocit, že je v právu, že byl zrazen a opuštěn,“ říká Tamchynová. A jak se cítí oběť? „Nesmírně bezmocně. Často mění telefon, ale i bydliště, práci. Stalker ví, kde má slabá místa. Může vyhrožovat napadením dětí, domácího mazlíčka. Někteří zůstávají na verbální rovině, jiní napadají, ničí majetek.“
Je třeba jít na policii
Technika otevřela prostor i pro kyberšikanu. „Nejvíc jsou ohroženi dospívající kolem 18 let. Agresor využívá své převahy, že kyberprostor je anonymní,“ vysvětluje psychoterapeutka. Co s tím? „Je třeba jít na policii. Když bylo řečeno ne, nemám zájem, není mi to příjemné, a dotyčný s tím nepřestane, je třeba to ohlásit.“
Kdy jde ještě o diskuze po rozchodu, a kdy už začíná stalking?
Související
-
Kdo nežárlí, ten nemiluje? Mýty a typické postupy žárlivosti. Vyzkoušejte se!
Do jaké míry je žárlivost pozitivním fenoménem ve vztahu? Jak poznat žárlivost přiměřenou od patologické? Radí doktorka Alice Vondrová.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.