Psycholožka souhlasí s tresty: Dítě potřebuje mantinely. Nebude mít deprese
Co je u dítěte ještě běžný strach a co už deprese? Jak vyvážit výchovu potomka, abyste neměli doma rozmazleného fracka?
Podle psycholožky studia Anavia Ivany Dlouhé je strach úplně běžnou součástí života každého dítěte. „Je to obrana psychiky dítěte. Třeba z toho, aby ho maminka neopustila. Nebo se může bát všelijakých přízraků.“ Deprese je už ale vážnější. Při ní dítě ztrácí dlouhodobě radost ze života.
Neplatí přímá úměra, že nešťastné děcko rovná se depresivní. Nejčastěji deprese vznikají z prostředí, ve kterém žije. Velkou roli může hrát i zděděná náchylnost. Nejdůležitější je jistota, „mít kam patřit“. Jak to ale nepřehnat? Má mít doopravdy vše, co potřebuje? Nebude rozmazlený?
Příznaky dětské deprese:
Dlouhodobé uzavření se svému okolí,
Dítě nemá z ničeho radost, neumí se pořádně zasmát,
Může dojít k sebepoškozování,
Plačtivost, bolesti hlavy a břicha (ale každé dítě je jiné, příznaky jsou tak individuální)
Jak nevychovat fracka?
„Volnou ruku často vidíte u vymodlených dětí. Rodičem jste ale od toho, abyste potomka vychoval, usměrnil a dobře ho vybavil do života.“ Psycholožka taky souhlasí s tresty. „Dítě musí mít mantinely. Potřebuje být chráněno nebo chváleno, když v zůstává v mantinelech. Když ne, následuje trest.“
Ten nemusí být pouze fyzický. Někdy stačí vysvětlení, zákaz televize, počítače. Další variantou je i změna už přislíbeného oblíbeného jídelníčku. „Dítě mantinely nutně potřebuje. Když je nemá, neví, jak má být tím hodným dítětem, jak dostat pochvalu. Taky tak může začít depresivní stav.“