Psycholožka: Otcovství se za posledních dvacet let změnilo. Jak roli otce nahradit?

26. duben 2021

Jak se zachovat, když dítěti otec chybí, nebo když naopak má tatínky dva? A proč psycholožka Ilona Preslová nevidí problém v tom, když dítě vychovává homosexuální pár?

„Role tatínků je stejně důležitá jako role maminek,“ říká v úvodu pořadu Dva na Dvojce psycholožka Ilona Preslová. „Za posledních 20 let se ale otcovství mění. Současní tatínkové si chtějí otcovství mnohem víc užívat a výrazně se na něm podílet. Od počátku.“

Profesorka Šulová sledovala plavání kojenců s rodiči. Všimla si, že maminky si kojence obracejí k sobě, komunikují s nimi, ujišťují je. Dávají jim pocit jistoty a bezpečí. Zatímco tatínkové miminka obracejí směrem ven, jako by je pouštěli do světa, i když je přitom také chrání.

Když tatínek chybí

Jak ale nejlíp nahradit roli otce v rodině? „Určitě bych doporučovala, aby tam nějaká mužská role, mužská autorita byla. A je celkem jedno, jestli to bude strejda, kamarád, trenér... Důležité je, aby dítě mělo pravidelný kontakt s mužskou rolí, s mužským pohledem na svět.“

Specifickou situací je úmrtí otce. „Dítě se musí smířit s tím, že tatínek opravdu není. A záleží zase na tom, jestli je tam někdo jako další tatínek,“ myslí si psycholožka. „Nejvíc záleží na tom, jak to pojme širší rodina. Jak s tím to dítě naučí žít, aby to přijalo. A zároveň se tím dlouhodobě netraumatizovalo.“

Když jsou tatínci dva

Otec s dítětem

Pokud u dítěte fungují dva tatínci, bývalý a současný partner maminky, má dítě oba oslovovat „tati“? „To oslovení je už asi sporné. Bylo by fajn, kdyby se všichni tři dospělí o tom nějakým způsobem pobavili, jak to dítěti usnadnit, aby tomu rozumělo.“

„Jakékoli dítě je schopno se vypořádat i s relativně náročnou situací, když se s tím vypořádají nejdřív rodiče. Považuju za důležité si to nejdřív ujasnit. Pak dítě jejich klid a vyrovnanost přebírá a může se v tom docela dobře orientovat. Dítě je jenom odraz rodičovských vztahů a atmosféry.“

Mají homosexuální páry vychovávat?

Mají homosexuální páry vychovávat děti? „To je výbušné téma. Málokdo k tomu má neutrální vztah. Já za sebe bych v tom problém neviděla, a to ze dvou důvodů,“ odpovídá psycholožka moderátorům Dvojky Jiřímu Holoubkovi a Šárce Volemanové.

„Jednak je veliká výhoda, že jsou na výchovu dva. To je jedna z věcí, která ve výchově strašně pomáhá. Je to úlevné. Protože s nikým se nepodílíte o strach z toho, že moje dítě je nemocné, nebo chloubu z toho, že se mu něco povedlo, jako s tím druhým rodičem.“

„Druhý důvod je, že tu mateřskou péči nemusí poskytovat vždycky jenom žena a otcovskou péči vždycky jenom muž. Potvrdí to právě ti, kteří zůstali po úmrtí partnera sami s dítětem. Tatínkové říkají: Musel jsem tam dělat i mámu. Takže já bych se klonila k tomu, že to jde.“

„Samozřejmě to má stejná rizika a podmínky jako výchova v každé rodině. Když ale homosexuální páry žádají o náhradní rodinnou péči, o svěření dítěte, jsou většinou hodně proškolení i zkontrolovaní. A to taky ukazuje jejich velkou motivovanost mít to dítě i za ztížených podmínek.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.