„Przním jen mrtvé umělce. Aby si nemohli stěžovat.“ S Petrem Bruknerem o jeho originálních obrazech

12. červen 2018

Známý člen Divadla Járy Cimrmana platí v souboru za „holku pro všechno“. Takže nepřekvapí, že v Plzni má aktuálně výstavu koláží Blízká setkání třetího druhu aneb Prznění klasiků. Ve fotogalerii najdete obrazy, o kterých se mluví.

„Já neumim malovat. Ale strašně mám rád výtvarný umění. A tak jsem si řekl: Proč já bych nemohl používat ty, co malovat umějí? A tak to dělám z nich. Lepím, stříhám a kolážuju je,“ vysvětluje svoji tvůrčí metodu Petr Brukner.

„Jsou to klasický obrazy, kam já přidávám osoby, objekty, předměty, který by se v životě spolu nesetkaly. A musí v tom bejt vždycky nějakej humor, fór.“ Taky proto tomu říká fóráže. „Przním jen mrtvé umělce. Aby si nemohli stěžovat,“ směje se.

Proč přešel na digitální foťák? Co vytváří z počítačů? S jakými režiséry by ještě rád točil? A jaká je 50. sezóna Cimrmanů? Poslechněte si ze záznamu.

Vladimír Kroc a Petr Brukner
autoři: vlk , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.