První transfúze krve. Pokus, který nadlouho předběhl svou dobu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Litomyšlské nemocnici provádí i klasické odběry plné krve. Plazma se může oddělit později

Dnes si připomeneme první transfúzi krve. Tento lékařský zákrok musel ve své době působit jako sci-fi. Napsal Ondřej David.. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Doba vrcholícího osvícenství přinášela celou řadu nových objevů a odvážných činů. Jean-Baptiste Denis působil jako osobní lékař na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV a v roce 1667 provedl vpravdě odvážný kousek. Do patnáctiletého chlapce, který utrpěl značnou ztrátu krve po přisátí dvaceti pijavicemi vpravil dvě deci krve z beránka.

Bezpečnou se stala po objevu krevních skupin

Tím byly provedena první transfúze krve, kterou pacient přežil. V následujících letech byla ale zakázána, protože značná část pacientů naopak tento proces nepřežila. Bezpečná transfúze se mohla začít provádět až po objevu krevních skupin na začátku 20. století a od té doby se díky tomuto zákroku zachránily miliony lidských životů.

Další Příběhy z kalendáře jsou věnované komikovi, který rozesmál celý svět.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související