„První setkání? Růžena vypjala hruď a knoflíček odletěl.“ Růžena Merunková a Jiří Klem u Jana Čenského

22. září 2019

Oba začínali v ochotnickém divadle. Růžena Merunková a Jiří Klem pak byli dlouhá léta kolegové v Realistickém divadle na Smíchově. Původně však směřovali do jiných oborů.

„Měla jsem už podepsanou smlouvu na zdravotní sestru do Motola. Maminka mi říkala, že E. F. Burian přijímá lidi do studia při fakultě DAMU. Já tam jela a druhý den už jsem nebyla zdravotní sestřička,“ vzpomíná Růžena Merunková.

Jiří Klem směřoval k výtvarnému umění. „Pak mě jednou pozvali úpičtí ochotníci a tam se to zvrátilo. Měl jsem tu drzost, že jsem napsal Karlu Högerovi, co mám dělat, abych se dostal na DAMU. Popřál mi hodně štěstí a houževnatosti a pod P.S. napsal: Informace o studiu podá studijní oddělení DAMU.“

Vystřelený knoflíček!

Herečka Růžena Merunková při natáčení minutové hry Dýchánek

Jaké bylo jejich seznámení v divadle? „Seděl jsem v hledišti, Růžena přišla, vypjala hruď a knoflíček cvrnknul do židle přede mnou. To byl můj nejsilnější zážitek z Realistického divadla,“ vzpomíná Jiří Klem.

„Hodně veselých věcí jsme zažili s Jiřinou Štěpničkovou,“ dodává Růžena Merunková. „Vodila si tajně do divadla čínského palácového psíka. Říkala: Zavři šatnu, aby za mnou neutíkal! Já zapomněla a on přišel na jeviště, když se to nejmíň hodilo.“

Jak dobře se Růžena Merunková a Jiří Klem znají? Jaký byl dabing dřív a dnes? V čem hrál Jiří Klem prvního a posledního prince? Prošvihl někdy představení? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související