První pomoc? Ideální jsou při jejím poskytování prostitutky a děti, uvádí lékař Marek Dvořák
„Těžko můžu říct, že mě případy už nestresují. Na to jsem opatrný. Snažím se působit jako profesionál, odvést práci nejlépe a nechci spadnout do rutiny. Ale tepovou frekvenci už mi to nezrychluje tak jako na začátku,“ říká Marek Dvořák. Je třeba provádět u zraněných vždy umělé dýchání? Měly by děti umět poskytnout první pomoc? A proč jsou nejlepšími záchranáři děti a prostitutky? Jak a kdy začít s resuscitací?
Lidé, kteří volají na linku 155 třeba při dopravní nehodě, bývají různí. „Někteří jsou klidní, jasně popíšou situaci a komunikují s operátorkou. Jiní hystericky volají, ať přijede teď hned záchranka a nejsou schopni ani udat adresu,“ vypráví Marek Dvořák.
S poskytováním první pomoci mají lidé většinou problém. „Principem první pomoci je to, abyste člověka udrželi při životě, než přijede záchranka. Ve velkých městech to dokážeme do pěti až osmi minut. Je jen pár případů, kdy potřebujeme pomoc laika. To je třeba masivní krvácení,“ vysvětluje lékař urgentní medicíny.
Traduje se, že jsou dvě skupiny lidí, které poskytují nejlíp první pomoc. „To jsou prostitutky a děti. Ty první proto, že se nebojí lidského kontaktu. Děti proto, že jsou bezprostřední, nemají předsudky, poslouchají operátora, upřímně řeknou, co vidí, a nebojí se následků. Děti jsou ideální, na druhou stranu to pro ně může být psychicky náročné,“ upozorňuje Marek Dvořák.
„Happyendy, kdy opravdu bojujeme o lidský život a podaří se to, se ke mně dostávají skoro vždycky, protože se o osud našich pacientů zajímáme,“ uzavírá.
Související
-
Při první pomoci je důležité dbát na vlastní bezpečí, tvrdí záchranář Karel Štěpánek
Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchraná...
-
Záchranáři. Napětí, hektické tempo, drama a skutečné silné příběhy v Dokuseriálu
Proč si tuto práci vybrali? Co je naplňuje? Jak zvládají stres a těžké případy, u nichž jsou téměř každý den? Jak se jim jejich práce promítla do osobního života?
-
Host: Jaroslav Pekara, zdravotnický záchranář
Kdo k nám vlastně přijede, když zavoláme na linku 155? Proč je často důležitější schopnost komunikovat s pacientem než přístroje, které má záchranář k dispozici?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.