První parní lokomotiva vyrobená na českém území
28. dubna 1900 předali pracovníci Českomoravské továrny na parní stroje do provozu první parní lokomotivu vyrobenou na českém území. Nesla typové označení 97. Po vzniku samostatného Československa se typové označení změnilo na řadu 310 a tyto lokomotivy na nějaký čas ovládly českou železniční síť. Říkalo se jim Nazdárek, Matylda nebo Kafemlejnek a pro lepší představu o jejich podobě si stačí pustit film Páni kluci, kde je tato parní lokomotiva důležitým aktérem děje.
Z pravidelného provozu zmizel tento typ lokomotivy v roce 1968. Později byla k vidění jako historický exponát na několika nádražích, například v Českých Budějovicích. Nikdo se o ni ale nestaral a stávala se terčem vandalů, proto ji v roce 2009 odvezli. Historická lokomotiva prošla rekonstrukcí a dnes je jedním z exponátů železničního muzea v Lužné u Rakovníka.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř už teď pro vás chystá v letošní turistické sezóně několik novinek
Turistická sezóna je sice pro Železniční muzeum Výtopna Jaroměř ještě daleko, začíná až v dubnu, přesto už mají jeho pracovníci plné ruce práce.
-
Slovenská strela se po opravách vrátila do Kopřivnice. Historický vůz vítaly stovky lidí
Slovenskou strelu Tatra vyrobila v roce 1936. Vlak bude jedním z největších lákadel nového muzea, které by se návštěvníkům mělo otevřít na podzim.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.