První "Hosté do domu" nového roku 2010

8. leden 2010

Nejen do "kuchyně" skutečné, ale i hudební jsme nahlédli s Martinem Zounarem, do vzpomínek na OH jsme se ponořili s Milanem Jiráskem, svůj nový film nám přiblížil Jan Hřebejk, Afriku jsme v trabantu probádali s Danem Přibáněm a za projektem "Odhalení" se ohlédli s Miroslavem Bobkem. Více se dozvíte uvnitř článku (audio záznamy pořadů najdete: ZDE).

"Děti ráje", tak se jmenuje nový muzikál, který se vrací do 80. let minulého století, a ve kterém hraje Martin Zounar. Tento herec a dabér byl naším hostem v pondělí. Jak řekl v rozhovoru s Vladimírem Krocem, v muzikálu účinkuje s potěšením a je to pro něj milá práce, protože rád vzpomíná a evokuje mu to bezstarostnou dobu školních let. Tím spíš, že má rád hudbu a "Děti ráje" jsou v podstatě jedním velkým koncertem. Ve studiu s ním byla i jeho roční dcera Klaudie, která se připomínala občasným spokojeným žvatláním. (Jednalo se prý o její úplně první rozhlasové "vystoupení"). Komentovali to i samotní posluchači, kteří rozhovor sledovali pomocí web kamer. Martin Zounar si otcovství jaksepatří užívá, i když výchova a hlídání dítěte je podle něj "obrovský záhul". Ve svém mládí se ale dostatečně "vyjuchal", takže je dnes prý "klidným a vybouřeným tátou". Kromě toho se rád o někoho stará a domácí práce mu nevadí. Tak se také dostal k televizním pořadům o vaření, které je jeho velkým koníčkem a u kterého odpočívá. Televizní diváci ho také znají ze seriálů Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Logo

V úterý jsme se zaposlouchali do příběhů a vzpomínek předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska. Zuzana Burešová se ho vyptávala na zimní olympijské hry, které se budou konat začátkem února v kanadském Vancouveru, i na jeho vztah ke sportu, který byl v mládí jeho prvořadým koníčkem. Aktivně se věnoval lyžování, plavání, atletice a stolnímu tenisu. K medicíně ho přivedl právě zájem o sport a lidské zdraví. Jako lékař doprovázel české sportovní výpravy do zahraničí a stal se svědkem řady úspěchů našich sportovců. Když skokan na lyžích Jiří Raška zvítězil na můstku na OH 1968 v Grenoblu, byl Milan Jirásek tenkrát mezi těmi, kteří ho vyhazovali do výšky. A jak srovnat OH minulosti a současnosti? "Rozměry olympiád byly mnohem menší, ale vnímal jsme je paradoxně jako větší sportovní svátek. Možná i proto, že v těch předešlých prý bylo méně komerce a více improvizace", řekl posluchačům pořadu Setkání.

Logo

Jan Hřebejk patří k nejúspěšnější české režiséry současnosti. Známým se stal už svým debutem "Šakalí léta", který získal Českého lva za nejlepší film. Ve středu se Vladimír Kroc ptal především na jeho nový film "Kawasakiho růže". Jak nám prozradil, obsazení filmu nebylo jednoduchou záležitostí. Na slovenského herce Ladislava Chudíka měl ale "spadeno" od prvopočátku. Viděl ho v divadle a při osobním setkání ho "fascinoval svým osobním kouzlem a šarmem". A protože hlavní hrdina má být přitažlivý a zlo je "svým způsobem zákeřně přitažlivé", dostal roli padoucha a vysloužilého "estébáka". Jana Hřebejka prý také lákalo "nabourat zažitý obraz laskavého primáře Sovy". Jak řekl, výkon Ladislava Chdíka "povyšuje film o stupínek". Scénář Petra Jarchovského začíná jako rodinné drama a končí jako antické. Klade divákovi záludné otázky o vině, odpuštění a trestu a nabízí celou škálu často rozporuplných odpovědí.

Logo

"Nic není nemožné". O tom nás ve čtvrtek přesvědčil milovník ozubených koleček, nadšený cestovatel a filmař Dan Přibáň. Byl členem a organizátorem expedic do zapomenutých částí Libyjské pouště, do Kurdistánu i na bájnou horu Ararat. Jeho poslední expedice vedla trabantem do Afriky. Jak řekl, byla to neuvěřitelná a fascinující cesta, která mu umožnila pochopit posedlost lidí, kteří Afriku poznali ne jako turisté, ale "na vlastní pěst". Podle jeho slov je Afrika "skvělá, mnohovrstevná, všechno je tam složité, intenzivní, ale zároveň nezapomenutelné". Každá africká země je jiná. Nejen o cestování bez hotelů a zázemí, ale i o tom, jak v Africe pomáhá organizace Člověk v tísni a jak to "chodí" na afrických školách, kde fungují tělesné tresty, s ním hovořila Zuzana Burešová.

Logo

Hostem v Setkání byl v pátek náš donedávna rozhlasový kolega a autor úspěšného projektu Odhalení, nově pak ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek. V Českém rozhlase se zpočátku věnoval popularizaci vědy, za kterou obdržel cenu Akademie věd ČR. V roce 1997 vedl projekt Duhový most (vysílání v době povodní) a poté pracoval jako šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha. Je rovněž spoluautorem projektu Odhalení, který byl jako "trochu jiná reality show" s gorilami zahájen v pražské zoo na podzim 2005. Odhalení bylo velmi úspěšné a Český rozhlas za ně získal tzv. "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu a Pečeť Comenius EduMedia v Berlíně. Výtěžek z veškeré této produkce je určen na ochranu goril ve volné přírodě. U rozhlasového mikrofonu ho přivítal moderátor Vladimír Kroc.

Logo


Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory ... můžete použít internetovou diskusi hned pod tímto článkem nebo náš e-mail: praha@rozhlas.cz.
Děkujeme.

autor: eh
Spustit audio