Proto byste měli uvažovat o změně mobilního operátora!
Od kolika peněz je pro vás zajímavý virtuální operátor? A jak při změně operátora správně postupovat? Projděte si krok za krokem s právníkem dTestu Milošem Borovičkou.
„Pokud si zvolíte správnou službu u správného operátora, budete se divit, kolik ušetříte,“ vysvětluje Miloš Borovička. Uvažovat byste měli i o tzv. virtuálních operátorech, kterých je v ČR už přes 80. Jsou mezi nimi reverendi (nabízejí služby jiných operátorů pod svou značkou) i nezávislé.
Nezávislí sice fungují v síti některého z velkých, ale nabízejí zajímavější ceny. Jak je to možné? Nakupují třeba volné minuty (a data) za velkoobchodní ceny a ty pak přeprodávají. „Pokud za neomezené volání platíte 700 až 900 Kč měsíčně, měli byste uvažovat o změně.“
Tři základní rady při rozhodování o změně operátora:- Nevybírejte podle ceny, ale podle smluvních podmínek (např. smlouvy na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoli)
- Jaký je váš závazek u stávajícího operátora (např. pokud jste před měsícem smlouvu prodloužili, bude vás okamžitý odchod stát pětinu nezaplacených paušálů)
- Pokud máte jen předplacenou kartu nebo smlouvu na dobu neurčitou, jsou změny daleko snazší
Nejdřív zkuste vyjednávat
Pokud nejste spokojeni u velkého operátora, nejdřív vyjednávejte. „Vydržte, přestože na vás z informační linky mluví 10 minut automat a až pak někdo živý. A ten vám stejně nepomůže. Ale když jste nespokojeni, vyměňte je.“
Nezávislí operátoři jsou naopak malí podnikatelé. Rádi se pohybují v menších městech, vesnicích. Někteří mají jen pár desítek zákazníků, někteří i pár tisíc. „Na druhou stranu se jich ale nemusíte bát. Rozhodně s vámi nějakou formou komunikovat budou,“ dodává Borovička.
Jak to bude při změně vypadat?- Vypovíte smlouvu (začne běžet výpovědní doba)
- Vyžádáte si přechodové číslo, které oznámíte novému operátorovi
- Jakmile dojde k vypořádání závazků, nebo smluvního vztahu, tak jste během čtyř dnů u toho nového… a už můžete volat
Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.