Proč si lidé všech civilizací myslí, že hvězdy ovlivňují jejich životy? Expedice ke hvězdám

25. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Galaxie

Dějiny astronomie jsou odrazem historie lidstva. Proč lidé mezi hvězdami hledali dávnověké legendy a jejich hrdiny ztělesňovali v podobě souhvězdí?

Naši předkové budovali hvězdám monumentální památníky, velechrámy a pyramidy. Dění na obloze pohánělo naše náboženství a naši kulturu po tisíciletí a počínaje starými Řeky se lidé snažili pochopit uspořádání vesmíru.

S každým krokem astronomického poznání ztrácela naše planeta z kosmického hlediska na velikosti a na významu a tato změna stavěla astronomy do konfliktu s filosofy a kněžími. Nakonec jsme dospěli k poměrně pokořujícímu zjištění:

Země je průměrná planeta obíhající kolem hvězdy ve středním věku v ničím pozoruhodné galaxii.

Poslechněte si historii poznávání vesmírů od Egypťanů přes dvůr císaře Rudolfa až ke Štefánikovi. Hosty Expedice jsou ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal, ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský a Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Víte, že...

Hubbleův vesmírný teleskop 24. dubna 2020 oslavil své 30. narozeniny. Na začátku května oslavíme zase Světový den Slunce. A víte, kdo byl Edwin Hubble? Uslyšíte v Expedici.

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.