Proč je dobré grilovat na lávovém kameni

26. červen 2014
Rada pro tento den

Klasické, plynové i elektrické grily lze vybavit pečicí deskou ze sopečných vyvřelin, na které se pokrmy připravují.

Kámen brání nezdravému připálení surovin i jejich nadměrnému vysušení, zvýrazňuje typickou chuť grilovaného jídla.

Kámen sopečného původu, ať už zahřívaný žárem ohně, plynovým hořákem či elektrickou spirálou, se rozpálí a funguje podobně jako rošt nad rozžhaveným topeništěm.

Povrch lávových kamenů je však schopen odvést tuk z grilovaného pokrmu a snížit riziko vzniku škodlivých spálenin. Výhodou bývá i poměrně snadné čištění.

Jak na to

Desku z lávových kamenů předehřejeme na správnou teplotu. Trvá to asi tak čtvrt hodinky, grily vybavené teploměrem nám správné rozžhavení usnadní.

Před grilováním pokrmu kámen mírně potřeme olejem, stačí rozetřít štětcem jen několik kapek.

Hned po posledním grilovaném pokrmu oškrábneme speciální škrabkou nečistoty a otřeme ubrouskem. Řídíme se podle návodu; někteří výrobci doporučují prázdnou desku znovu zahřát a očistit žiletkovým ostřím speciální škrabky, jiní po vychladnutí kámen vyjmout z konstrukce a vložit do myčky.

Na kameni můžeme připravit i uzeninová, sýrová a zeleninová jídla

Například: Špekáčky nebo silné párky uprostřed nařízneme a vyplníme cibulí. Obalíme je v grilovacím koření, zabalíme do plátku anglické slaniny a opečeme na lávovém kameni. Na desce snadno připravíme i volská voka: Na rozžhavený kámen jednoduše rozklepneme vajíčko.

V kombinaci s uzeninou můžeme zkusit grilovanou obdobu zapečených srdíček z párků.

Více v internetovém Receptáři www.iReceptar.cz

Spustit audio